بازسازی شهر بم؛ فرصت­ها و تهدید­ها1

 

زمین­لرزه­ای با بزرگی حدود 5/6 ریشتر در پنجم دی­ماه 1382، ظرف 7 ثانیه شهر بم و ارگ تاریخی آن را با خاک یکسان کرد. بر اساس گزارش­های منتشرشده حدود 70 تا 90 درصد مناطق مسکونی، ساختمان­های دولتی، بیمارستان­ها و نیز ارگ تاریخی بم، بر اثر این رویداد طبیعی تخریب شدند. وقوع چنین اتفاقی در ایران غیرعادی نیست. تاریخ ایران شاهد سوانح طبیعی زیادی بوده و در این میان، زلزله بیشترین تأثیرات مخرب را از خود بر جای گذاشته است. در طول تاریخ ایران، شهرها و روستاهای زیادی در اثر زلزله تخریب گشته و پس از آن یا رو به ‏افول گذاشته و یا دوباره بازسازی شده‏اند. در طول نیم­قرن گذشته نیز به طور متوسط هر ده سال یک­بار یک زلزله مرگ­بار در ایران اتفاق افتاده است. زلزله­های فردوس و گناباد، بوئین­زهرا و قزوین، طبس، گلبافت و سیرج، رودبار و منجیل، آوج و بالاخره بم نمونه­هایی از این زلزله­ها هستند.

 

از هنگام وقوع زمین­لرزه بم تا به امروز، ابعاد مختلف این حادثه دلخراش در رسانه­های گروهی بارها مورد بررسی قرار گرفته است که در این نوشتار نیازی به تکرار آنها نیست. آنچه که در این برهه از زمان در شهر بم تمام نگاه­ها را به خود معطوف کرده است، بازسازی شهر می­باشد. پس از پشت سر گذاشتن مراحل امداد و نجات، اسکان اضطراری و اسکان موقت در مدیریت بحران شهر بم، اینک نوبت به مرحله بازسازی شهر و گذر از اسکان موقت به اسکان دایم رسیده است.

زلزله بم بار دیگر نشان داد که ما همچنان در مقابل حوادثی چون زلزله شهر بم و روستاهای اطراف آن غافلگیر می­شویم، در حالی­که شناخت زمینه­ها، بررسی احتمالات وقوع و نحوه مواجهه با نیروی زلزله اولین قدمی است که در برنامه­ریزی­ها و طرح­های شهری و ملی بایستی مورد توجه قرار گیرد. 

 

 موضوعات: