سخنی با خوانندگان1

 

ماه آبان فرا رسید و بدین ترتیب یک ماه از شکل‎گیری و آغاز بکار زروان سپری شد. در این مدت 88 نفر طی 131 بار از این سایت دیدن کردند و برخی از دوستان نیز با ارائه نظرات سازنده خود در مورد زروان و یادداشتهای آن، ما را مورد لطف خود قرار دادند و در ادامه این راه ما را مصمم‎تر نمودند. از دوازدهم مهر تاکنون ده یادداشت، عموماً در زمینه مباحث تئوریک معماری، در سایت ارائه گردیده است که فهرست آنها را در سمت راست صفحه ملاحظه می‎فرمایید. موضوعات مورد نظر برای یادداشتهای آتی نیز در بخشی بنام یادداشتهای آینده ذکر گردیده است که امیدواریم مطالب و نظرات خود را در خصوص این موضوعات و همچنین موضوعاتی که دوست دارید در خصوص آنها بحث و تبادل نظر شود، با ما در میان بگذارید تا یادداشتها با در نظر گرفتن دیدگاههای شما و بر اساس یک اندیشه جمعی تدوین شوند. در ضمن تصمیم گرفته‎ایم برای تبادل آرا و افکار با بازدیدکنندگان، در آغاز هر ماه سخنی با خوانندگان داشته باشیم و در آن به مسائل مطرح شده از سوی شما پاسخ دهیم. آنچه که در این یادداشت ملاحظه می‎فرمایید، متن پیامهای شما و پاسخ‎های ماست:

 

 ahmad(سه شنبه، 15 مهر 1382، ساعت 1:17): جای بسی خوشحالیه که وبلاگهای تخصصی معماری دارن زیاد می شن. ای کاش قبل از شروع به نووشتن مطالب تخصصی یکم از خودتون و گروهتون می نوشتید

1. معماری به عنوان پدیده‎ای چندبعدی از منظرهای گوناگون قابل بحث و بررسی است. از این رو گفتمان معماری با کثرت آرا و نظرات همراه است و هر اندازه مشارکت افراد در این گفتمان چندسویه افزایش یابد، به همان اندازه غنای بحث بیشتر خواهد بود. گروه معماری زروان بر این اساس و با تکیه بر این اعتقاد، شکل گرفته است تا با تقویت ارتباط بین صاحب‎نظران معماری، باب جدیدی در زمینه گفتمان معماری باز کند و در این راه چشم امید به یاری دوستان دارد. از این رو می‎توانیم بگوییم اعضای گروه معماری زروان تمامی کسانی هستند که در راه اعتلای معماری می‎کوشند. 

 

bhy (پنجشنبه، 17 مهر 1382، ساعت 16:6): سلام... واقعا همچین کتابی وجود ندارد؟

2. آری، به اعتقاد ما در حال حاضر کتاب جامعی وجود ندارد که توضیح دهد فرایند طراحی شامل چه مراحلی است و اصولاً چگونه می‎توان طراحی نمود، اما اگر شما چنین کتابی را سراغ دارید، آن را به ما نیز معرفی نمایید.

 

NASHENAS (پنجشنبه، 17 مهر 1382، ساعت 22:57): SSMS

3. خدمت این عزیز ناشناس! باید عرض کنیم که امروزه دیگر عصر رمزگونه سخن گفتن و استفاده از کدها برای بیان مطالب نیست، اگر مطلبی دارید، صریح و شمرده سخن گویید، حتی اگر این سخن بر ما گران آید.

 

فاطمه )جمعه، 18 مهر 1382، ساعت 2:42): سر انجام می آید اویی که آشنای همه و مهربانترین است و آن روز اشکها نیز می خندند و صبر و انتظار فرجام خود را جشن می گیرند تا امتی چشم براه ، قهقه ای مستانه بزند و از دامن پر مهرش شاخه ایی ازگل رستگاری بچیند و آن روز دیرنیست

4. ضمن تشکر از این دوست عزیز باید عرض کنیم ارتباط این مطلب را با یادداشتهای سایت متوجه نشدیم، احتمالاً پیامی مذهبی در ارتباط با نیمه شعبان بوده است. در ضمن ما نیز امیدواریم آن روز هرچه زودتر فرا برسد.

 

 m(جمعه، 18 مهر 1382، ساعت 21:2): فرصتی شد و همه مطالبتون رو خوندم...گرچه ادبیات فارس من خوب نیست ولی فکر می کنم می فهمم...در هر حال فقط خواستم بگم که همینطور ادامه بدهید...بحث جالبی است....اگر می تونید راجب معماری ایران هم بنویسید....موفق باشید

5. با تشکر از اظهار لطف این خواننده گرامی، در آینده حتماً سعی خواهیم کرد مطالب جدیدی درباره معماری سنتی و معاصر ایران و ویزگیهای منحصر بفرد آن داشته باشیم.

 

کامیار (جمعه، 18 مهر 1382، ساعت 23:17): موضوع قابل بحثی است. اما در مورد مطالبی که ترجمه یا تلخیص می‌شوند بهتر است منبع آن نیز معرفی شود تا خواننده علاقمند بتواند بیشتر در مورد موضوع بررسی کند. موفق باشید.

 abnous(سه شنبه، 22 مهر 1382، ساعت 20:54): منبع این مقاله کجاست؟

6. یادداشتهایی که در این سایت ارائه می‎گردند، از منابع مختلف و نیز با لحاظ دیدگاههای شخصی و برای رعایت ایجاز مطلب، بطور خلاصه تهیه و تدوین می‎شوند و اگر بخواهیم منابع را با رعایت شیوه‎های تحقیقی متداول ذکر کنیم، حجم زیادی از یادداشتهای کوتاه سایت به منابع اختصاص می‎یابد. اما بزودی بخشی با عنوان مأخذ و منابع پژوهشی به سایت اضافه خواهد شد و در آن منابع مورد استفاده تمام یادداشتها ذکر خواهد گردید.

 

abnous (سه شنبه، 22 مهر 1382، ساعت 20:30): سرعت بارگذاری عکس ها پایین است         

abnous (چهارشنبه، 23 مهر 1382، ساعت 19:37): عکسها رو چیکار کردی؟

7. مشکل سرعت پایین بارگذاری تصاویر مربوط به سایتی بود که عکسها از آن دانلود می‎شدند. امیدواریم با تغییر سایت مرجع تصاویر، این مشکل برطرف شده باشد.

 

abnous (سه شنبه، 22 مهر 1382، ساعت 20:56): معماری مادون انسان (Subhuman architecture): رفتار آشیانه‎‎سازی میمونهای بزرگ!

8. ظاهراً گونه‎شناسی یاد شده در مورد معماری، موجب تعجب شما خواننده گرامی شده است، ما نیز ضمن اینکه به شما حق می‎دهیم، باید عرض کنیم این طبقه‎بندی بر اساس مطالعات انسان‎شناسی صورت گرفته و یک نظریه کاملاً جدید است که در آینده یادداشتهای بیشتری درباره آن خواهیم داشت.

 

 bhy(چهارشنبه، 23 مهر 1382، ساعت 21:39): دوست عزیز ... چه راحت همه چیز حل شد...

9. دوست عزیز، ما نیز قبول داریم که در مقام بیان نظر، راحت می‎توان گفت: ساختمان باید خوب ساخته شود، خوب کار کند و شکل خوبی برای دیدن داشته باشد. اما علی‎رغم آرمانی و ایده‎آلیستی بودن این نظریه، بایستی همواره سعی نماییم ایده‎آل‎ها را در معماری تحقق بخشیم، هرچند کاری بسیار دشوار است.

 

ALI (چهارشنبه، 23 مهر 1382، ساعت 22:9): سلام بر دوستا نی که سعی در روشن نگه داشتن شعله ای هستند که بسیارند افرادی که آرزوی خاموشی آنرا دارند.به یاد زمان و آفریننده آن به پا خیزیم. دوستان عزیز ما هم می توانیم مطلب بفرستیم؟؟؟؟؟؟

10. با تشکر فراوان از این دوست ارجمند که ما را مورد لطف بی‎شائبه خود قرار داده و موجب دلگرمی ما برای ادامه این راه گشته‎اند، باید خاطر نشان کنیم اصولاً هدف ما این بوده است که با توسعه زروان آن را به محملی وسیع برای ارائه نظرات مختلف تبدیل نماییم، به همین جهت ما خوشحال خواهیم شد که از مطالب شما نیز در زروان استفاده نماییم. در این راستا، گروه معماری زروان از تمامی علاقمندان به ارائه مطالب خود، جهت همکاری در این عرصه علمی پژوهشی دعوت به همکاری می‎نماید.

 

maryam (یکشنبه، 27 مهر 1382، ساعت 18:56): وبلاگه خوبیه.ولی جای عکس توش خالیه............موفق باشید//////

11. یادداشتهایی که تاکنون در سایت ارائه گردیده‎اند، اکثراً مربوط به مطالب تئوریک معماری هستند و نیاز چندانی به تصاویر برای انتقال مفاهیم ندارند، ولی در یادداشتهای بعدی به فراخور مطالب سعی خواهیم کرد از تصویر نیز استفاده نماییم.

 

 jAlAl(پنجشنبه، 17 مهر 1382، ساعت 14:34): از دیدارتون خوشحالیم       

bhy (پنجشنبه، 17 مهر 1382، ساعت 16:8): راستی خوش آمدید             

 m(پنجشنبه، 17 مهر 1382، ساعت 22:38): مرسی که وبلاگتون رو معرفی کردن...مطالبتون واقعا خوندنی بود....باز هم سر می زنم...موفق باشید..

 arch64(جمعه، 25 مهر 1382، ساعت 16:32): با سلام و خسته نباشید. مطالب بسیار مفید سایت مشاهده گردید . انشاء الله در پیشبرد اهداف تخصصی حرفه معماری موفق و پیروز باشید.                            

سونیا(arch girl) (شنبه، 26 مهر 1382، ساعت 7:56): سلام...خسته نباشین...همیشه موفق باشین...همیشه بهتون سر می زنم و ااز مطالب اینجا استفاده خواهم کرد...همیشه خوش باشین

12. این پیامها همگی حاوی تمجید و تشکر از زروان بودند که با تشکر از همگی این عزیزان، امیدواریم شایستگی این همه بذل توجه شما را داشته باشیم و در ادامه راه نیز یار و یاور ما باشید.