میان­گستره

 

فرم تابع ایده کارکرد است – ۲

 

نگاهی به طراحی از دیدگاه یک طراح صنعتی

 

Interdisciplinary

Form Follows the Idea of Function - 2

An Industrial Designer’s Viewpoints about Design

 

آنچه در ادامه می­خوانید، گزیده­ای از نظریات ریچارد ساپر در مورد طراحی و مقولات مرتبط با آن است:

 

 

 

تأثیر طراحی بر جامعه

هر کار خلاقانه­ای بر افراد تشکیل­دهنده جامعه تأثیر می­گذارد و طراحی نیز از این امر مستثنا نیست. من زمانی که به تحصیل فلسفه مشغول بودم، همین سؤال را از خودم پرسیدم و تصمیم گرفتم رشته­ام را تغییر دهم و یک طراح بشوم. من برای مشورت در این­باره به استادم مراجعه کردم، او در حالی­که به گلدانی اثر Venini روی میزش اشاره می­کرد، به من گفت: «من هر زمان به این گلدان نگاه می­کنم، از آن لذت می­برم، بنابراین طراح شدن نمی­تواند بد باشد.»

اهمیت و نقش طراح در هر مقیاسی در جامعه قابل مشاهده است. هرچند طراحی نمی­تواند جامعه را تغییر دهد، اما می­تواند در پیشرفت آن سهیم باشد و مایه لذت و انبساط خاطر افراد جامعه گردد.

 

عوامل موفقیت یک طراح

من فکر می­کنم شانس نقش نسبتاً زیادی در موفقیت یک طراح دارد و این واقعیتی است که ما نباید از پذیرفتن آن واهمه داشته باشیم. اما اگر بخواهیم به عواملی که موجب موفقیت یک طراح می­شوند، اشاره کنیم، یکی از این عوامل قطعاً پشتکار است، دیگری استعداد و از همه مهم­تر توانایی برقراری ارتباط با دیگران. طراح بایستی با افراد زیادی تعامل داشته باشد، زیرا شما خود به تنهایی نمی­توانید پروژه­ای را تحقق ببخشید. شما شخصاً فقط می­توانید ایده داشته باشید یا یک مدل بسازید، اما در مرحله بعد برای تبدیل آن ایده یا مدل به یک فرآورده صنعتی، باید قادر باشید با خودتان و با مردم وارد یک دیالوگ بشوید، بدین­ترتیب که با خود به تفاهم برسید و تا حد امکان با تعداد زیادی از مردم گفتگو و بحث بکنید.

 

 

 

نحوه تدریس طراحی

تدریس طراحی عملاً ناممکن است. شما تنها می­توانید بخشی از دانش­ طراحی­تان را به دانشجو انتقال دهید و نمی­توانید طراحی و ایده­پردازی را همچون ریاضیات یا مهندسی به دیگران یاد بدهید، زیرا طراحی یک حرفه خلاقانه است و همیشه چیزی جادویی و مرموز بنام تخیل در روند خلاقانه طراحی وجود دارد که ماوراء آگاهی و دانش ماست.

نقیصه موجود در مدارس امروزی این است که در آنها فقط نحوه طراحی­کردن تدریس می­شود، بدون آماده­سازی جوانان برای آنچه که پس از فارغ­التحصیل شدن پیش روی آنهاست، از قبیل چگونگی مدیریت یک پروژه دارای کارفرما، نحوه کار صنایع تولید و ... .

 

فرم تابع ایده کارکرد است

    طراحی تا اندازه­ای با تخیل و شخصیت شخص در ارتباط است. از این­رو «فرم تابع کارکرد است» فرمول خوبی برای طراحی و آفرینش فرم نیست. این جمله را می­توان به «فرم تابع ایده کارکرد است»، تغییر داد.

 

 موضوعات: