معرفی پروژه

 

تالار جدید کنسرت لوکزامبورگ ـ 1 

           

Project Review

Luxembourg's New Concert Hall - 1

 

آرشیتکت: کریستین دوپورتزامپارک (Christian de Portzamparc)

همکار طراحی: Christian Bauer & Associés

مشاور آکوستیک داخلی: XU Acoustique

مشاور آکوستیک خارجی ـ محیطی: AVEL Acoustique

طراح صحنه: Changement à Vue ، Michel Fayet

 

تالار جدید کنسرت لوکزامبورگ، یکی از چندین پروژه فرهنگی در دست اقدام در این شهر است، شهری که برای دومین بار خود را آماده کسب عنوان پایتخت فرهنگی اروپا می­کند. در سال 1995، شهر لوکزامبورگ پایتخت فرهنگی اروپا نامیده شد و در سال 2007 نیز مجدداً این عنوان را به خود اختصاص خواهد داد. دولت و صنایع بخش خصوصی لوکزامبورگ این عنوان را بسیار جدی گرفته و با یک سرمایه­گذاری 450 میلیون یورویی در زیرساخت­های فرهنگی، این کشور کوچک (با جمعیت 448300 نفر) را به کشوری مطرح در عرصه فرهنگی بین­الملل تبدیل نموده­اند.

اخیراً بیش از 10 پروژه فرهنگی در لوکزامبورگ یا اجرا شده­اند و یا در دست اقدام هستند. جدیدترین این پروژه­ها عبارتند از: موزه هنرهای مدرن Grand Duke Jean  که توسط آی.ام پی (I.M. Pei) طراحی ­شده و قرار است در سال 2006 افتتاح ­شود و تالار کنسرت Grande-Duchesse Joséphine-Charlotte که توسط کریستین دوپورتزامپارک طراحی شده و طبق برنامه در سال 2005 افتتاح خواهد شد. پورتزامپارک طراحی این تالار را در سال 1997 در یک مسابقه بین­المللی برنده شده بود.

 

 Site under construction

 

تالار کنسرت  Grande-Duchesse Joséphine-Charlotte، محل جدید ارکستر فیلارمونیک لوکزامبورگ، در مرکز منطقه مثلثی­شکل Place de l’Europe واقع شده و بخشی از طرح جامع جدید این منطقه محسوب می­شود که در سال 1996 توسط ریکاردو بوفیل (Ricardo Bofill) تهیه شده است. بخش­های مختلف این تالار 20000 مترمربعی که هزینه اجرای آن 7/107 میلیون یورو برآورد شده است، عبارتند از: ادیتوریوم اصلی که ظرفیت آن می­تواند از 1226 تا 1506 صندلی افزایش یابد، یک تالار موسیقی با ظرفیت 302 صندلی و یک تالار ویژه با ظرفیت 120 صندلی برای موسیقی الکتروآکوستیک.  

 

 موضوعات: