جوایز معماری

 

برندگان جایزه معماری آقاخان در سال 2004

 

Architectural Awards

Recipients of the 2004 Aga Khan Award for Architecture

 

هفت برنده جایزه معماری آقاخان در سال 2004، طی مراسمی که 27 نوامبر در مقبره تاریخی همایون با حضور آقاخان، بنیا­­ن­گذار جایزه معماری آقاخان، و نخست وزیر هند، دکتر مانموهان سینگ، برگزار شد، اعلام گردید و بدین­ترتیب دوره نهم برگزاری این جایزه پایان یافت.

جایزه معماری آقاخان در سال 1977 توسط آقاخان، برای افزایش شناخت و آگاهی عمومی نسبت به پروژه­های معماری که نمود فرهنگ اسلامی هستند و تقدیر از آنها، بنیان نهاده شد. این جایزه از طریق جستجو و شناسایی نمونه­های برجسته کیفیت معماری، مسکن اجتماعی، پیشرفت و توسعه جوامع، مرمت، احیاء، حفاظت مناطق خاص، و نیز پروژه­های محیطی و لندسکیپ، در پی معرفی و تقدیر از ساختمان­هایی است که در آنها نیازها و خواسته­های جوامعی که مسلمانان در آنجا حضور قابل ملاحظه­ای دارند، به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. اولویت انتخاب با پروژه­هایی است که نه تنها نیازهای فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی مردم را تأمین کرده­اند، بلکه به انتظارات فرهنگی و معنوی آنها نیز پاسخ مناسبی داده­اند. طرح­های ساختمانی که با روش­های ابداعانه از منابع محلی و فناوری مناسب بهره جسته و نیز پروژه­هایی که احتمالاً الهام­بخش تلاش­های مشابه در جاهای دیگر بوده­اند، در انتخاب نهایی مورد توجه ویژه قرار می­گیرند.

جایزه معماری آقاخان برای یک تقویم زمانی سه­ساله برنامه­ریزی و بوسیله یک کمیته راهبری به ریاست آقاخان اداره می­شود. این جایزه 500 هزار دلاری که بزرگترین جایزه معماری در جهان محسوب می­شود، هر سه سال یک­بار بين کسانی که در ساخت و پيشبرد پروژه­های منتخب هیأت عالی داوری، بيشترين سهم را داشته­اند، از آرشيتکت تا استادان بنا، تقسيم می­شود.

جایزه آقاخان تاکنون هشت دوره از فعالیت خود را پشت سر گذارده و توانسته مستندات بیش از 7000 پروژه ساختمانی واقع در سراسر جهان را گردآوری نماید. هیأت­های داوری این جایزه، طی این هشت دوره، 84 پروژه را برای دریافت جایزه معماری آقاخان حائز صلاحیت دانسته­اند.  

در جریان برگزاری دوره اخیر جایزه معماری آقاخان، 378 پروژه برای بررسی معرفی شدند و 23 تا از آنها در محل ساخت­شان توسط کارشناسان خبره مورد بازدید قرار گرفتند. در نهایت هیأت عالی داوری 7 پروژه را که بخاطر دست­یابی به بر­ترین استانداردهای کیفیت معماری، در عین انعکاس ارزش­های جوامع اسلامی محل بهره­برداری­شان، از سایر پروژه­ها برجسته­تر و قابل توجه­تر بودند، به عنوان برندگان دوره نهم انتخاب کرد.

برگزیدگان دوره نهم جایزه معماری آقاخان (2002 - 2004) عبارتند از:

 

 

• کتابخانه اسکندریه، مصر

معماران: کنسرسیوم  Snøhetta Hamza

 

 

 

• مدرسه ابتدایی گاندو، بورکینافاسو

معمار: Diébédo Francis Kéré از بورکینافاسو

 

 

 

• نمونه سرپناه­های ساخته­شده از کیسه شن، محل­های مختلف

معمار: نادر خلیلی از آمریکا

 

 

 

• مرمت مسجد العباس، یمن

مجری و سرپرست اصلی: Ahmed al-Shadhabi از یمن

 

 

 

• برنامه باززنده­سازی شهر قدیم، بیت­المقدس

 

 

 

 • خانه ويلايی B2، ترکیه

معمار: Han Tümertekin

 

 

 

• برج­های پتروناس، کوالالامپور، مالزی

معمار: سزار پلی (Cesar Pelli) از آمریکا

 

 موضوعات: