معرفی پروژه

 

تلاقی سنت و مدرنیته ـ 2 

 

نگاهی به طرح توسعه و مرمت موزه هنر دانشگاه میشیگان

           

Project Review

Modern Meets Tradition – 2

University of Michigan Museum of Art Expansion/Restoration

 

طرح Allied Works Architects برای توسعه موزه با ایجاد یک ارتباط و کنش متقابل مابین سنگ، شیشه و پوشش فولادی عمودی، میان صلبیت و شفافیت در پروژه توازن برقرار می­کند. شفافیت برخی از وجوه نما و نور طبیعی کنترل­شده در بیشتر گالری­ها، با ارائه دیدهای اجمالی به فضاهای عمومی و گالری­ها، کارکرد ساختمان را بسیار بهتر از فرم آن به نمایش خواهد گذاشت و از هنگام غروب خورشید، ساختمان موزه به «فانوس دریایی» هنرها تبدیل خواهد شد. 

 

 View of east court and commons

 

Cloepfil ، طراح پروژه، می­گوید: «طرح توسعه UMMA با سه هدف اصلی شکل گرفته است: اول استفاده از موقعیت انتقادآمیز آن در خیابان State برای اتصال مرکز تاریخی محوطه دانشگاه به جامعه شهری و دانشگاهی Ann Arbor ، دوم تقویت و ایجاد ارتباط میان دوره­های مختلف تاریخی که در معماری موجود در محوطه دانشگاه به نمایش گذاشته شده­اند و بالاخره ایجاد حس بی­واسطگی ـ ارتباط مستقیم میان مجموعه­ها و برنامه­های موزه با زندگی روزمره جاری در محوطه ... جایی که مرزهای هنر، زندگی و لندسکیپ با هم ترکیب و یکی می­شوند.»

 

Addition and west court 

 

طرح توسعه این موزه توانسته است دیالوگ اندیشمندانه­ای میان معماری تاریخی و معماری معاصر برقرار کند. با اینکه سنگ و شیشه عناصر غالب بصری بخش الحاقی را تشکیل­می­دهند، اما فرم و حجم آن بگونه­ای است که با احترام­گذاردن به نماهای اصلی تالار یادبود Alumni، به ساختمان موجود اجازه می­دهد تا همچنان به عنوان ورودی و نمای اصلی موزه باقی بماند. ورودی جدید موزه در خیابانState ، به یک فضای تجمع و گفتگو باز می­شود که می­تواند برای ساعت­های متمادی جهت برگزاری سخنرانی­ها، نمایش­ها، کلاس­ها و سایر برنامه­های عمومی سرشب باز بماند.

 

View of Forum looking south 

 

مرمت تالار یادبود Alumni که در اصل به عنوان یادمان جنگ ساخته شده بود، مرمت بسیاری از عناصر اصیل معماری بنا را در برمی­گیرد: نورگیر­های سقفی محراب مرکزی و تعدادی از دیگر فضاهای عمومی مجدداً گشوده خواهند شد؛ گچ­بری­های اصلی کشف و مرمت خواهند گردید؛ و تمام سیستم­های مکانیکی ارتقاء خواهند یافت.

 

Bridge gallery 

 

تعداد بازدیدکنندگان موزه از سال 1997 به این­سو حدود 50 درصد رشد داشته و به بیش از 130000 نفر در سال 2003 رسیده است. پس از تأمین کامل بودجه لازم برای اجرای این طرح، عملیات ساختمانی آن آغاز خواهد شد. تاکنون بیش از نیمی از سرمایه لازم برای این پروژه 35 میلیون دلاری تأمین شده که اکثریت آن از منابع بخش خصوصی می­باشد. طبق برنامه­ریزی­های انجام­یافته قرار است عملیات ساختمانی در سال 2006 آغاز شود و پیش­بینی می­شود بخش توسعه­یافته موزه در سال 2008 در جریان برگزاری جشن­های صدمین سال افتتاح تالار یادبود Alumni مورد بهره­برداری قرار گیرد.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه یادداشت قبلی، در ماهنامه ساختمان و کامپیوتر، شماره 5، آبان و آذر 1383 با عنوان همزیستی سنت و مدرنیته به چاپ رسیده است.

 

 موضوعات: