معرفی پروژه

 

تبلور وجدان حرفه­ای یک معمار ـ 1

 

نگاهی به مدرسه ابتدایی گاندو

           

Project Review

Embodiment of An Architect’s Professional Conscience - 1

Gando Primary School

 

محل: گاندو (Gando)، بورکینافاسو

معمار: Diébédo Francis Kéré از بورکینافاسو

کارفرما: انجمن روستای گاندو، بورکینافاسو

مساحت زمین: 30000 مترمربع

زیربنا: 526 مترمربع

تاریخ بهره­برداری: اکتبر 2001

 

این مدرسه که یکی از پروژه­های منتخب جایزه معماری آقاخان در سال 2004 می­باشد، حاصل تلاش و عزم یک انسان نوع­دوست برای بهبود شرایط روستای محل زندگی­اش است. این شخص علاوه بر طراحی یک مدرسه و تأمین بودجه ساخت آن، حمایت دولت را برای تربیت افرادی جهت ساختمان­سازی با مصالح محلی جلب نموده و به بهترین نحو ممکن از سنت دیرینه جامعه روستایی گاندو (روستایی با 3000 نفر جمعیت در جنوب بورکینافاسو)، یعنی اتحاد و همبستگی، برای جلب همکاری روستاییان در ساخت مدرسه­ای برای بچه­هایشان، بهره جسته است. بی­جهت نیست که برخی داستان ساخت این مدرسه را حتی جذاب­تر از خود ساختمان آن می­دانند، داستانی درباره نوع­دوستی، اهمیت آموزش، سنت و مهارت­های محلی و خواست و اراده یک انسان برای تحقق همه اینها در قالب یک پروژه محلی.

 

 

 

Diébédo Francis Kéré، دانشجوی معماری در برلین، اولین نفر از اهالی گاندوست که در خارج تحصیل می­کند. باور راسخ Kéré به اینکه تنها آموزش می­تواند عامل پیشرفت مردم روستایش باشد، باعث شد تا او برای ساخت مدرسه در روستای زادگاه خود که مدت­ها از داشتن مدرسه محروم بود، پیشقدم شود و با گروهی از دوستانش در آلمان، یک شرکت سرمایه­گذاری بنام Schulbausteine für Gando (آجرهایی برای مدرسه گاندو) تأسیس کند. این ایده Kéré با پاسخ­ها و واکنش­های مثبت زیادی روبرو گشت و او علاوه بر تأمین بودجه از طریق شرکت خود، موفق به جلب حمایت LOCOMAT (یک آژانس دولتی در بورکینافاسو)، جهت تربیت افرادی برای ساخت آجر با استفاده از خاک فشرده و تثبیت­یافته، شد. بدین­ترتیب عملیات ساختمانی مدرسه در اکتبر 2000، عمدتاً با همکاری و مشارکت مردان، زنان و بچه­های روستا، شروع شد و در جولای 2001 پایان یافت.

 

 

 

در طراحی این پروژه، برای نیل به معماری پایدار (Sustainable Architecture) و تأمین آسایش کاربران، اصول طراحی اقلیمی به نحو احسن رعایت گردیده و در اجرای آن به استفاده بیشینه از مصالح و پتانسیل­های محلی و پایین­آوردن هزینه ساخت و نیز سازگاری فناوری واردشده از جهان صنعتی با امکانات محلی، توجه خاصی شده است. همچنین یکی از هدف­های مهم این پروژه، ارائه الگو و نمونه­ای برای چگونگی استفاده از مصالح سنتی در ساختمان­سازی و بالابردن آگاهی و دانش روستاییان در خصوص مزایا و قابلیت­­های این مصالح بوده است. 

 

 موضوعات: