معرفی پروژه

 

تبلور وجدان حرفه­ای یک معمار ـ 2

 

نگاهی به مدرسه ابتدایی گاندو

           

Project Review

Embodiment of An Architect’s Professional Conscience - 2

Gando Primary School

 

سه کلاس درس این مدرسه در یک پلان ساده به صورت خطی در کنار هم قرار گرفته و بوسیله فضاهای سرپوشیده بیرونی که می­توانند جهت تدریس و تفریح مورد استفاده قرار گیرند، از هم جدا شده­اند. سازه بنا از دیوارهای حمال سنتی که با بلوک­هایی از جنس خاک فشرده و تثبیت­یافته ساخته­ شده­اند و تیرهای بتونی که بصورت سرتاسری از عرض سقف عبور داده شده­اند، تشکیل گردیده است.

ملاحظات اقلیمی نقش تعیین­کننده­ای در انتخاب فرم و مصالح این بنا داشته است. برخی از تمهیدات اقلیمی لحاظ­شده در این ساختمان، به منظور تأمین آسایش کاربران، عبارتند از: پیش­آمدگی بام بنا که باعث سایه­اندازی روی نماها می­شود، بالا بردن بام فلزی و موج­دار بنا روی یک خرپای فولادی که امکان گردش آزادانه هوای خنک­کننده را، میان سقف و بام، فراهم می­آورد، و تعدیل درجه حرارت اتاق از طریق کاربرد بلوک­های خاکی دارای قابلیت جذب حرارتی بالا در دیوارها.  

 

 

 

فرم سقف نتیجه جبری ملاحظات عملی و اجرایی است، چرا که حمل­ونقل عناصر بزرگ و حجیم ساختمانی از نقاط دوردست به سایت این بنا امکان­پذیر نبوده و از نظر اقتصادی نیز کاربرد ماشین­های بالابر از قبیل جرثقیل در امر ساختمان­سازی عملی و به­صرفه نیست. در نتیجه، معمار پروژه برای جبران این نقیصه، روند و تدبیری اتخاذ کرد که به موجب آن میله­های فولادی متداول در ساختمان­سازی برای ساخت خرپاهای سبک مورد استفاده قرار گرفت و این خرپاها به همراه ورق­های فلزی موج­دار، با قرارگرفتن در رأس بنا، فرم کلی سقف را تشکیل دادند. بدین­ترتیب، برای اجرای کامل ساختمان فقط لازم بود کاربرد اره دستی و ماشین کوچک جوشکاری را به مردم آموزش داد.

 

 

 

تمام افراد درگیر در مدیریت این پروژه، بومی و اهل خود روستا هستند. این افراد مهارت­هایی را که در اینجا یاد گرفته­اند، در سایر فعالیت­های ابتکارآمیز این روستا و یا جاهای دیگر بکار خواهند بست. پس از این تجربه موفق در روستای گاندو، اهالی دو روستای همسایه آن نیز، با الگوبرداری از این روش خودگردانی، در یک تلاش همیارانه اقدام به ساخت مدارسی برای روستاهایشان نمودند. مراجع دولتی محلی نیز با پی­بردن به ارزش این پروژه، نه تنها کادر آموزشی مورد نیاز برای این کار را فراهم نموده­اند، بلکه در تلاش هستند تا افراد جوان آموزش­دیده در این روستا و تکنیک­های مورد استفاده در پروژه مدرسه ابتدایی آن را در پروژه­های عمومی شهری بکار گیرند.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه یادداشت قبلی در روزنامه همشهری مورخ دو­شنبه 30 آذر­ماه 83 به چاپ رسیده است.

 

 موضوعات: