معرفی معمار

 

فیلیپ جانسون؛ معمار سبک­ها ـ 3 

           

Architect’s Introduction

Philip Johnson; The Architect of Styles - 3

 

جانسون در دهه هفتاد زندگی­اش، بی­توجه به تجربه حرفه­ای زیاد و موفقی که در سبک مدرن پشت سر گذاشته بود، منتقدان و همکاران را با یک تغییر جهت ناگهانی به سمت سبک جدید پست­مدرن، همگام با گروه بسیار جوان­تری از معماران، شوکه کرد و توجه زیادی به خود جلب نمود. او در سال 1984 با درهم شکستن قطعیت برج­های شیشه­ای که منهتن را اشغال کرده بودند، برجی با دیوارهای گرانیتی و یک ورودی طاقدار بسیار بزرگ 90 فوتی و یک سقف تجملی و تفننی که به نظر می­رسید برای قطعه­ای از مبلمان مناسب­تر باشد، برای اداره مرکزی AT&T در نیویورک طراحی کرد. در این طرح، کاربرد خشن و خودنمایانه مصالحی که واقعیت­های کارکردی یا ساختاری ساختمان را منعکس نمی­کرد و نیز ترکیب عناصر طراحی صرفاً بخاطر ارزش زیبایی­شناسی­شان، عملی بر خلاف انگاره­ها و اصول سبک بین­المللی بود.

    

 AT&T Building

 

طرح جانسون و Burgee برای ساختمان اداره مرکزی AT&T در نیویورک که یکی از مشهورترین کارهای مکتب پست­مدرن است، با نمای سنگی­ و مشخصه عمده­اش، سقف ستنوری شکسته، نقطه عطفی در معماری معاصر محسوب می­شود، چرا که نخستین ساختمان مهم ساخته­شده بود که کاربرد سبک­های تاریخی را  ـ گرایش طراحی رایج در طول تاریخ که در دوران اقتدار سبک بین­المللی به شدت مهجور مانده بود و توسط اهالی حرفه به سخره گرفته می­شد ـ احیاء کرد و گفتمان معماری معاصر را، با همان میزان تأثیرگذاری که سبک بین­المللی در 50 سال قبل داشت، تغییر داد. این ساختمان که در حال حاضر متعلق به شرکت سونی است، اگرچه در آن سال­ها مباحثات بسیاری را برانگیخت، اما موجبات رهایی معماران از سخت­گیری­های مدرنیسم را فراهم آورد و سایر معماران نیز جرأت پیدا کردند تا سبک­های جدیدی را مورد تجربه و آزمایش قرار دهند.

 جانسون در سال 1978 برنده مدال طلای انجمن آمریکایی معماران (AIA)، بالاترین نشان افتخار و سپاس رشته معماری، شد و سال بعد، بخاطر موفقیت­های دوران زندگی­ حرفه­ایش،­ به عنوان اولین برنده جایزه معتبر معماری پریتزکر انتخاب گردید. او یک کلکسیونر حرفه­ای آثار هنری ­نیز بود و چون در خانه­اش اتاقی برای نمایش این آثار نداشت، آنها را به موزه هنر مدرن اهدا کرد.  

برخی از مهم­ترین پروژه­های فیلیپ جانسون عبارتند از: 

   

 

مرکز علمی Kline ، ییل، 1966

 

 

Boston Public Library Addition 

بخش الحاقی کتابخانه عمومی بوستون، 1973

 

 

Houston School of Architecture 

مدرسه معماری هوستون، 1973

 

 

Bank of America / Penzoil Place 

Penzoil Place ، هوستون، 1976

بانک آمریکا، هوستون، 1985

 

 

Thanksgiving Square  

میدان شکرگزاری، دالاس، 1977

 

 

General Life Insurance 

ساختمان بیمه عمر عمومی، سنت لوئیس، 1977

 

 

Crystal Cathedral  

کلیسای بلورین، Garden Grove ، ۱۹۸۰

 

 

PPG Headquarters  

اداره مرکزی PPG ، پیتزبورگ، 1984

 

 

Bank One Center  

Bank One Center ، دالاس، 1987

 

 

Atlantic Center  

مرکز آتلانتیک، آتلانتا، 1988

 

 

 Sculpture

تندیس، Cleveland ، ۱۹۹۶ 

 

 موضوعات: