معرفی پروژه

 

یک آینده قابل تغییر ـ 1 

 

نگاهی به ساختمان تالار بیوتکنولوژی دانشگاه کالیفرنیا، سان­فرانسیسکو

      

Project Review

A Flexible Future – 1

UCSF Genentech Hall

 

محوطه محدود دانشگاه کالیفرنیا در سان­فرانسیسکو (UCSF) که یک مؤسسه تحقیقاتی ویژه علوم سلامت است، از مدت­ها پیش دیگر پاسخگوی نیازهای این مؤسسه در حال رشد نبود و متأسفانه همجواری­های خاص سایت و شیب زیاد آن، توسعه این دانشگاه را با محدودیت­های زیادی مواجه ساخته بود. تا اینکه دانشگاه برای حل این مشکل تصمیم به مشارکت با شرکت عمرانی Catellus گرفت که درگیر آماده­سازی و توسعه ناحیه­ای بنام Mission Bay، به وسعت 303 جریب، در جنوب مرکز شهر و در امتداد خلیج بود. تالار بیوتکنولوژی، اولین ساختمان آزمایشگاهی واقع در این سایت است که توسط SmithGroup طراحی و در اواخر سال 2002 افتتاح شد. این ساختمان که ظرفیت پذیرش 900 پژوهشگر و دانشجو را داراست، محیط انعطاف­پذیری را فراهم می­آورد که می­تواند موجب تقویت روحیه همکاری در میان پژوهشگران شود. هدف بلندمدت این مجموعه جذب شرکت­های دارویی و مؤسسه­های تحقیقاتی خصوصی در زمینه پزشکی، برای تشکیل یک گروه بیوتک در این پردیس دانشگاهی است.  

 

 تالار بیوتکنولوژی، اولین ساختمان آزمایشگاهی اجراشده در پردیس جدید دانشگاه کالیفرنیا

     

ساختمان تالار بیوتکنولوژی که با زیربنای 434000 فوت­­مربع و در پنج طبقه، با صرف هزینه­ای بالغ بر 142 میلیون دلار احداث شده، دارای دو بال آزمایشگاهی اصلی در شمال و جنوب یک محور مرکزی است. در طول 15 سال گذشته، UCSF بارها بر همکاری میان پژوهشگران رشته­های مختلف علمی تأکید ورزیده است. بر این اساس، تالار بیوتکنولوژی با هدف افزایش و تسریع تعامل میان زیست­شناسان، شیمی­دان­ها و پزشکان طراحی شده است.

 

نمای شمالی 

 

اصولاً در طراحی آزمایشگاه، انعطاف­پذیر نمودن ساختمان یک چالش و مشکل ویژه به شمار می­رود. با توجه به اینکه آزمایشگاه­ها نیازمند میزهای ثابت کار برای دسترسی به برق، آب و گاز فشرده هستند، تغییر ساختار و پیکربندی آنها گران تمام می­شود. ضمناً شیوه و کادر پژوهش­های علمی به سرعت در حال تغییر است، بدین معنی که تیم­های پژوهشی افزایش می­یابند و کوچک­تر می­شوند و شیوه کار آنها سریع­تر از همیشه تغییر می­کند. زمانی که SmithGroup برای طراحی این مجموعه دعوت شد، دانشگاه هنوز تعیین نکرده بود که دانشمندان چه رشته­ای از این ساختمان استفاده خواهند کرد و همین امر طراحی را پیچیده­تر و بغرنج­تر می­کرد. با توجه به این شرایط و جهت انعطاف­پذیری ساختمان، در طراحی این پروژه از یک شیوه مدولار و عام، استفاده شد. 

 

 موضوعات: