معرفی معمار

 

تام مین؛ معمار طرح­های سرکش ـ 5 

           

Architect’s Introduction

Thom Mayne; The Architect of Unyielding Designs - 5

 

پروژه­های آموزشی بخش اعظمی از کارنامه کاری Morphosis را به خود اختصاص داده­اند. مین به عنوان یک معلم، همواره با فرهنگ آموزش و تأثیر معماری بر آموزش درگیر بوده است. بر این اساس، در تمام پروژه­های آموزشی او این قلمرو مورد کاوش قرار گرفته که این کاوش­ها چندین پروژه نوآورانه برجسته را به همراه داشته است.

  

Dr. Theodore T. Alexander, Jr. Science Center School 

 

پروژه مدرسه مرکز علوم که در سال 2004 به پایان رسید و شامل مرمت و نوسازی یک اسلحه­خانه تاریخی و احداث چند ساختمان جدید بود، یکی از مهم­ترین پروژه­هاي آموزشي Morphosis است. طرح این مدرسه یک جسارت بی­نظیر در برقراری پیوند میان مرکز علوم کالیفرنیا و ناحیه آموزشی لس­آنجلس محسوب می­شود. این پروژه که در سایت تاریخی Exposition Park واقع است، بوسیله باغ رز، موزه هوافضای طراحی­شده توسط گری، و بلوار Exposition که پروژه را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی جدا می­کند، احاطه شده است و خاکریز­های تندیس­گون زمین پروژه، آن را از تأثیرات ترافیک سنگین خیابان محافظت می­کنند.

مدرسه ابتدایی بین­المللی در Long Beach، کالیفرنیا که در سال 1999 به پایان رسید، یکی دیگر از پروژه­های آموزشی مین است. طراحی یک فضای ابداعی صرفه­جویانه از نظر پلان و سطح اشغال فضا در این پروژه، این امکان را به متولیان مدرسه ­داد که برنامه فیزیکی­شان را در یک سایت شهری فشرده جای دهند. در این مدرسه کلاس­ها اطراف یک حیاط مرکزی سازمان داده شده­اند و فضاهای برنامه فیزیکی بصورت متراکم طراحی شده­اند تا میزان فشردگی کلی پروژه افزایش یابد. همچنین پله­های منتهی به زمین بازی واقع در پشت­بام، یک محیط تفریحی امن و نیز دیدهایی به محیط اطراف برای دانش­آموزان فراهم می­کنند.    

  

Diamond Ranch High School 

 

مشهورترین مدرسه طراحی­شده توسط مین، دبیرستان Diamond Ranch برای ناحیه آموزشی Pomona است که در سال 1999 افتتاح شد. انعطاف­پذیری آموزشی فضاها و تعامل اجتماعی میان دانش­آموزان، معلمان و مدرسه اهدافی هستند که در این پروژه، در قالب یک طرح اندیشمندانه و متنوع، تحقق یافته­اند. در این مدرسه که 1200 دانش­آموز را در خود جای می­دهد، تمایز میان ساختمان و لندسکیپ اطراف کاملاً کم­رنگ شده است.

 

 موضوعات: