معرفی معمار

 

تام مین؛ معمار طرح­های سرکش ـ 6 

           

Architect’s Introduction

Thom Mayne; The Architect of Unyielding Designs - 6

 

Salick Health Care Office Building 

 

لس­آنجلس از شهرهایی است که کارهای زیادی از تام مین را در خود جای داده است. از مهم­ترین پروژه­های او در لس­آنجلس می­توان به دو ساختمان اداری برای Salick Healthcare در بولوار Beverly اشاره کرد.

  

Kate Mantilini 

 

Kate Mantilini، یک رستوران پرطرفدار در Beverly Hills نیز از پروژه­های نسبتاً قدیمی اوست. رستوران دیگری بنام Angeli در غرب هالیوود هم از کارهای Morphosis است. نمای کتاب­فروشی Hennessy & Ingalls در Third Street Mall سانتامونیکا، از دیگر پروژه­های قدیمی مین می­باشد که در زمان خود طرح خلاقانه­ای نسبت به پروژه­های قبلی­اش محسوب می­شد.  

 

Cedars-Sinai Comprehensive Cancer Center 

 

درست تا چند ماه قبل، بیمارستانCedars Sinai  یک مرکز جامع سرطان داشت که توسط مین طراحی شده بود. در حال حاضر یک بخش الحاقی چندطبقه به ساختمان بیمارستان اصلی، جانشین آن شده است.  

 

Sun Tower 

 

تام مین علاوه بر آمریکا و اروپا، در آسیا و شرق دور نیز ساختمان­هایی را طراحی کرده است که شاخص­ترین آنها یک ساختمان اداری ـ تجاری بنام Sun Tower در سئول، کره است. این پروژه که شامل پنج طبقه تجاری ـ که دو طبقه آن در زیرزمین است ـ و بخش اداری در طبقه آخر می­باشد و برای یک شرکت بین­المللی تولید پوشاک طراحی و ساخته شده است، یکی از اولین پروژه­هایی است که در آن علاقه دیرپای مین به خلق پوسته­های ساختمانی ابداعی و برخوردار از اجرای پیشرفته تجلی یافته است؛ جایی که هنرهای معماری و مهندسی کاملاً با هم ترکیب می­شوند. این پروژه برای مین این امکان را بوجود آورد که ایده­های فرمالی را که بعدها آنها را بسط داد، مورد کندوکاو قرار دهد، بطوری که این ایده­ها در پروژه­های بعدی او، شامل طرح یک installation بزرگ در انجمن معماری هلند، یک صحنه نمایش قابل حرکت برای گروه رقص Charleroi، و ساختمان اداری فدرال در سانفرانسیسکو، نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

 

Silent Collisions (Morphosis Retrospective, Netherlands Architecture Institute, Rotterdam)  

 

Silent Collisions/Charleroi Danses/Belgium 

 

ASE DESIGN CENTER 

 

پروژه دیگری از Morphosis که در آسیا واقع است، مرکز ASE Design و مرکز بازدیدکنندگان در تایپه، تایوان است که در سال 1997 افتتاح شد.

  

 Venice III

 

Lawrence Residence

 

در پایان باید به پروژه­های مسکونی تام مین نیز اشاره کرد که در نوع خود پروژه­های جالب توجهی هستند؛ از جمله در میان کارهای اولیه او چند پروژه مسکونی ابداعی به چشم می­خورد: 2-4-6-8، Venice III، Sedlack و Delmer که همگی در Venice، کالیفرنیا قرار دارند و نیز پروژه مسکونی Lawrence در Hermosa Beach، کالیفرنیا. مین تأثیرپذیری­ خویش از رابرت ونتوری، آلدو رسی و جیمز استرلینگ ـ برندگان­ دوره­های قبلی جایزه پریتزکر ـ را در برخی از این پروژه­ها تأیید می­کند.  

 

 Crawford Residence

 

مین دو پروژه مسکونی تأثیرگذار دیگر نیز در کارنامه خود دارد که تقریباً در اواسط دهه 90 به پایان رسیده­اند: پروژه مسکونی Crawford و Blades که هر دو در Santa Barbara، کالیفرنیا واقعند.

    

Blades Residence 

  

تام مین در طی سال­های متمادی، علاوه بر طراحی پروژه­های مختلف که به مهم­ترین آنها اشاره گردید، چندین مقاله آموزنده نیز نوشته که ضمن توصیف کارهای او، تئوری­های پشت آنها را نیز توضیح می­دهند. همچنین او در حال حاضر در کنار فعالیت­های آموزشی­اش در SCI-Arc، استاد بخش تحصیلات تکمیلی  UCLA است. مین در پایان مصاحبه­ای که اخیراً انجام داده است، می­گوید: «معماری یک ورزش در مسافت طولانی است. شما فکرتان را بر روی آن می­گذارید و 30 سال با آن همراه می­شوید، تا اینکه کم­کم در این رشته راه می­افتید.»

 

 موضوعات: