معرفی پروژه

 

همزیستی طبیعت و معماری ـ 1

 

نگاهی به ساختمان موزه حیات و محیط زیست York County، کارولینای جنوبی

      

Project Review

Coexistence of Nature & Architecture – 1

The Museum of Life and the Environment, York County, South Carolina

 

«معماری سبز» (Green Architecture) یا «معماری پایدار» (Architecture Sustainable) یکی از گرایش­ها و رویکردهای نوین معماری است که در سال­های اخیر مورد توجه عده زیادی از طراحان و معماران معاصر جهان قرار گرفته است. این معماری که برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار می­باشد، در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست، یکی از نیازهای اساسی بشر در جهان صنعتی کنونی، است. پروژه­ای که در ادامه معرفی می­شود، به لحاظ مورد توجه قرار دادن این رویکرد نوین در گونه ساختمانی خاصی که تا به حال در حوزه معماری پایدار کمتر به آن پرداخته شده است، در نوع خود یکی از پروژه­های جالب­توجه و منحصربفرد محسوب می­شود. طراحان این پروژه سعی داشته­اند با رعایت اصول معماری پایدار در طراحی موزه­ای برای طبیعت، مفهوم جدیدی بنام «موزه سبز» (Green Museum) یا «موزه پایدار» (Sustainable Museum) را بسط و توسعه دهند و به نظر می­رسد تا حد نسبتاً زیادی در این کار موفق بوده­اند، چرا که این پروژه به بهترین نحو با محیط و طبیعت اطراف هماهنگ و عجین شده و به واقع می­توان گفت ماحصل تلاش قابل ستایش طراحان آن، موزه­ای برای طبیعت، در دل طبیعت و همراه با طبیعت بوده است.   

 

 عکس هوایی از سایت

 

مطابق آنچه تا به حال در طراحی موزه­ها و فضاهای نمایشگاهی از این دست، متداول بوده، برخورداری از هوای تازه و نور طبیعی فراوان، به لحاظ ماهیت، با اهداف این فضاها که داخل یک جعبه سیاه طراحی می­شدند و بازدیدکننده در آنها کاملاً در موضوع و جسم نمایش داده­شده غوطه­ور می­گشت، در تناقض است. بر این اساس، آیا طراحی و ساخت یک موزه سبز یا یک موزه پایدار که مهم­ترین ویژگی آن بایستی بهره­گیری از عناصر طبیعی همچون نور و هوا باشد، عملی و امکان­پذیر است؟ William McDonough + Partners (WM+P) در طراحی «موزه حیات و محیط زیست» که اولین پروژه موزه این شرکت محسوب می­شود، این چالش جدید را مورد توجه قرار داده است. این موزه که در ساحل رودخانه Catawba در York County، کارولینای جنوبی واقع است، به کاوش در روابط میان فرهنگ و طبیعت و نیز انسان و مکان، از طریق متمرکز کردن توجه خود بر میراث طبیعی نواحی کوهپایه­ای کارولینا و سایر محیط­های جالب­توجه در اقصی­نقاط جهان، خواهد پرداخت.

 حجم کلی موزه

طرح این موزه حاصل همکاری تنگاتنگ میان WM+P ، Ralph Appelbaum Associates و معماران منظر Nelson-Byrd است، بطوری­که معماری موزه و سیستم­های مختلف ساختمانی آن از قبیل تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، در پیوستگی با منظر و نمایشگاه­ها، به عنوان یک کلیت واحد در خدمت موضوعات و اصول موزه خواهند بود و فرایندهای طبیعی موجود در یک معماری زنده را به نمایش خواهند گذاشت. این پروژه 120000 فوت مربعی که شامل 40000 فوت مربع فضای نمایشگاهی خواهد بود، طبق برنامه پیش­بینی­شده در سال 2005 افتتاح خواهد شد. 

 

 موضوعات: