معرفی پروژه

 

همزیستی طبیعت و معماری ـ 2

 

نگاهی به ساختمان موزه حیات و محیط زیست York County، کارولینای جنوبی

      

Project Review

Coexistence of Nature & Architecture – 2

The Museum of Life and the Environment, York County, South Carolina

 

سایت این موزه (یک قطعه زمین بکر 400 جریبی) که در فاصله 30 دقیقه­ای از جنوب Charlotte، کارولینای شمالی قرار دارد، فرصت بی­نظیری را برای ایجاد ارتباط مجدد میان جامعه محلی و رودخانه که عامل اصلی سکونت در این ناحیه محسوب می­شود، فراهم می­کند. چشم­انداز موجود سایت، فضاها و دیدهای جالب­توجهی بویژه در ناحیه اطراف جویبار میان جزیره و ساحل شمالی، یعنی جایی که موزه واقع است، ارائه می­دهد. جویبار و جزیره دارای پوشش گیاهی متراکم، واحه­ای خنک، آرام و حفاظت­شده ایجاد می­کنند و توسعه و تکمیل معماری و منظر در آینده، گیرایی این فضا را از طریق مجموعه­ای متوالی از فضاهای داخلی و خارجی که گذرگاهی به شکل گردنبند درست کرده­اند، افزایش خواهد داد.

 

سایت پلان 

 

توالی فضاهای موجود در سراسر سایت ـ از جاده ورودی، سطوح تخت اختصاص­یافته به پارکینگ، حیاط ورودی، خود ساختمان، نمایشگاه­های داخلی و باغ­های واقع در پایین سایت، تا آن­سوی جزیره ـ نوعی حس اکتشاف تدریجی فضا، در بازدیدکننده ایجاد خواهد کرد. تخته­های بالاآمده از سطح آب نیز، به پل­هایی تبدیل می­شوند که امکان عبور بازدیدکنندگان از جزیره را فراهم می­کنند.

 

ماکت مجموعه 

 

 ساختمان موزه و باغ­های اصلی آن درست در بالای جلگه­ای که حاصل سیلاب­های 100 ساله است، واقع هستند. ساحل فرسایش یافته، یعنی محل وقوع سیلاب­ها، ممکن است در عمل بخشی از نمایشگاه­های بیرونی واقع در هوای آزاد باشد. عموماً در طول یک روز مشخص، ارتفاع سطح آب، بسته به میزان آزادسازی آب از سد Lake Wylie به شمال، حول­وحوش 3- 5 فوت تغییر می­کند.

 

حیاط ورودی موزه 

 

ورودی موزه که در نقطه اوج شیب تپه­مانند ساحل رودخانه در نظر گرفته شده است، چشم­اندازی تماشایی از جویبار، جزیره و رودخانه به بازدیدکننده ارائه می­دهد. ساختمان موزه کاملاً هماهنگ با توپوگرافی موجود طراحی شده است که این ویژگی استثنایی در نقطه اوج تپه­ کاملاً مشخص و قابل مشاهده خواهد بود. شیوه طراحی این ساختمان بگونه­ای است که قسمت اعظم آن بر روی شیب خوابیده و در نتیجه پایین­تر از نقطه دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 

 برش از حیاط ورودی

 

بام­های سبز پوشیده از چمن، منظر ساختمان را با چمنزار مجاور ترکیب می­کنند و این امکان را بوجود می­آورند که گل­های آفتابگردان بومی در معرض خطر انقراض، بر روی بام رشد کنند. از مزایای دیگر بام پوشیده از چمن می­توان به حفاظت ساختمان در برابر حرارت هوا، تنوع منظر به دلیل تغییر آن در فصول مختلف، فراهم آوردن زیستگاه برای گونه­های گیاهی خاص، و تولید اکسیژن و دفع کربن اشاره نمود. در کل می­توان گفت بام سبز در شکل­گیری یک محیط انسانی و معماری­ای که بطور اساسی با زمین و بوم خویش درآمیخته باشد، نقش مهمی ایفا می­کند.

 

 موضوعات: