جوایز معماری

 

تادائو آندو، برنده مدال طلای UIA در سال 2005

 

Architectural Awards

Tadao Ando, UIA 2005 Gold Medalist

 

هیأت داوران مدال طلای UIA در سال 2005، تادائو آندو، معمار ژاپنی، را به عنوان برنده این مدال انتخاب کرد. مدال طلای UIA طی مراسمی که در 6 جولای، در استانبول و در جریان بیست و دومین کنگره UIA برگزار خواهد شد، به آندو اعطا خواهد گردید.

 

Tadao Ando 

 

مدال طلای اتحادیه بین­المللی معماران (UIA) جایزه­ای است که از سال 1984، هر سه سال یکبار، به معمار برگزیده هیأت داوران UIA اعطا می­شود. هدف UIA از اعطای مستمر این جایزه در طی این سال­ها، بنیان­گذاری جایزه­ای هم­ارز جایزه نوبل، از نظر اعتبار، بوده است. این مدال، فارغ از هر نوع علایق ملی یا شخصی، به معمارانی اهدا می­شود که در طول زندگی حرفه­ای خود گام­های مؤثری در راه انسانیت، جامعه و پیشرفت هنر معماری برداشته­اند.

برندگان پیشین مدال طلای UIA عبارتند از:

ـ حسن فتحی از مصر، در سال 1984

ـ  Reima Pietila از فنلاند، در سال 1987

ـ Charles Correa از هند، در سال 1990

ـ فومیهیکو ماکی از ژاپن، در سال 1993

ـ رافائل مونئو از اسپانیا، در سال 1996

ـ Ricardo Legorreta Vilchis از مکزیک، در سال 1999

ـ رنزو پیانو از ایتالیا، در سال 2002

بیانیه هیأت داوران مدال طلای UIA در سال 2005 به شرح زیر است:

«تادائو آندوی جوان، در میانه دهه 70، با خانه­های ردیفی شهری کوچک در Sumiyoshi، اوزاکا، بطور مؤثر پا به عرصه معماری بین­الملل گذاشت. او در این پروژه، از طریق ایجاد رابطه­ای کامل با محیط اطراف، یک جهان کوچک، یک فضای بی­نهایت ساده، خلاصه و باشکوه، خلق کرد و با استفاده از بتن مسلح اکسپوز، حساسیت و توجه ویژه­ای از خود نسبت به جزئیات و نیز کیفیات خاص ساختمانی نشان داد.  

او از آن زمان تاکنون، با استفاده از نوعی معماری شاعرانه، سبک اصیل و بدیعی خلق کرده که منحصر به خود او می‎باشد. او با بهره­گیری از استعداد معمارانه و حساسیت فراوان خویش، این سبک را در آثار مختلف خود، بدون توجه به نوع و مقیاس پروژه­ها، به جهان معماری عرضه کرده است. جدیدترین ساختمان اجراشده او موزه هنر مدرن در Fort Worth تگزاس است.

آندو با اشتیاق و خستگی­ناپذیری فوق­العاده­ای، آرمان­های خود را از طریق یک معماری ساده، قوی و زیبا، دنبال نموده و در سطح اجتماعی ـ فرهنگی نیز، در نقاط مختلف جهان، هم به عنوان معمار و هم به عنوان معلم، به فعالیت پرداخته است. با توجه به سهم شگرف آندو در معماری معاصر جهان، معماران و حتی غیر معماران، او را بدون هیچ شکی شایسته دریافت مدال طلای UIA می­دانند.»

 

 موضوعات: