معماری شهری

 

تبریز؛ شهر محورهای پیاده ـ 3

 

Urban Architecture

Tabriz; The City of Pedestrian Ways - 3

 

محور پیاده تربیت

محور پیاده تربیت در قلب شهر و درون بافت تاریخی قرار دارد و هسته مرکزی شهر را از خیابان امام خمینی (خیابان اصلی شهر) به بازار تبریز پیوند می­دهد. مهم­ترین مراکز پیرامون این محور میدان ساعت (که عمارت قدیمی شهرداری تبریز در آن واقع است) و بازار تبریز می­باشد. تا پیش از پیاده­سازی، نماهای قدیمی و معماری خاصی که بدنه­های این خیابان را تشکیل می­دهند، رو به فرسودگی داشت و بار ترافیکی سنگینی نیز در این منطقه پرازدحام به چشم می­خورد. به این ترتیب برای حل مشکل ترافیک این خیابان و نیز نجات، بازسازی و پردازش معماری سنتی و نماهای آن، ضرورت حذف این محور از شبکه ترافیکی منطقه و اختصاص آن به عابران پیاده احساس می­شد. در طراحی یک محور پیاده همواره باید معابری وجود داشته باشد که با پذیرفتن نقش جایگزینی، تبعات قطع ترافیک از آن محور را نیز تحمل نمایند. با توجه به این اصل، محورهای کمکی که در اطراف خیابان تربیت قرار دارند، امکان حذف ترافیک از این فضای شهری را به وجود آورده­اند و در حال حاضر بار عمده ترافیکی خیابان تربیت در خیابان­های اطراف متمرکز شده است. پیش­بینی پارکینگ (با احداث پارکینگ طبقاتی در خیابان امام خمینی)، یکی از نکات مهمی است که در مکان­یابی این محور مورد توجه قرار گرفته است.

 

محور پیاده تربیت 

 

محور پیاده تربیت بگونه­ای طراحی شده که در مواقع اضطراری با برداشتن زنجیری که خیابان را مسدود کرده است، دسترسی فوری به آن برقرار می­شود. کاربری­ها و صنف­های گوناگون شغلی در این محور طیف وسیعی از پوشاک و کیف و کفش گرفته تا لوازم پزشکی، قنادی و مبل فروشی را در بر می­گیرد که این ناهمخوانی کاربری­ها برخی مشکلات را در پی داشته است.

محور پیاده تربیت با باغچه و آب­نماهایی که در طول مسیر طراحی شده­ است، از تنوع خاصی برخوردار است. در کنار هر باغچه که بصورت مارپیچ طراحی شده­اند، دو نیمکت با زاویه­ای مایل روبروی یکدیگر قرار گرفته­اند. همچنین در این محور مسیری از سنگ قلوه در حاشیه برای پیشگیری از لغزش عابران به هنگام تماشای ویترین­ها و باندی از سنگ پلاک برای عبور ویلچر و مادرانی که کالسکه به همراه دارند، در نظر گرفته شده است. 

 

 موضوعات: