كلیات معماری

 

دانستنی‎های معماری ـ 2

           

Architectural Generalities

Architectural Knowables - 2

 

o یكی از آثار شاخص معماری دوره رنسانس، گنبد زیبایی بود كه بدون استفاده از Centering، بر فراز منتهی‎الیه شرقی یك كلیسای جامع گوتیك برافراشته شد. آیا می‎دانید نام این كلیسا چه بود، چه كسی گنبد آن را طراحی كرد و این گنبد در چه قرنی ساخته شد؟     

þ طراحی گنبد كلیسای جامع فلورانس (Florence Cathedral) كه بدون استفاده از Centering ساخته شد، توسط فیلیپو برونلسكی (Filippo Brunelleschi) صورت گرفت. Centering سازه موقتی است كه برای نگهداری مصالح ساخت گنبد، تا زمانی كه این مصالح بتوانند ایستایی خود را حفظ كنند، بكار می‎رود. ساخت گنبد كلیسای جامع فلورانس در سال 1420 شروع شد و حدود 16 سال به طول انجامید.

 

o بین سال‎های 1505 تا 1605، باسیلیكای قدیمی سن‎پیتر (Saint Peters) در رم از نو ساخته شد. در طول این دوره  100 ساله، تقریباً تمامی معماران برجسته رومی، به نوعی در این كار مشاركت ورزیدند، اما دو تن از معماران مشهور رومی بیش از دیگران در ساخت مجدد این كلیسا تأثیرگذار بودند. آیا می‎دانید این دو معمار چه كسانی بودند؟    

þ برامانته (Bramante) این كلیسا را با استفاده از یك پلان مركزی و صلیبی‎شكل یونانی، طراحی كرد و میكل‎آنژ (Michelangelo) عهده‎دار طراحی گنبد و جزئیات تزئینی زیبا و فاخر بود. میدان یا پیازای ستون‎بندی شده مقابل كلیسا نیز، 50 سال بعد، توسط برمینی (Bermini) ساخته شد. در ضمن رافائل (Raphaelسانگالو (Sangallo) و دلاپورتا (della Porta) نیز در طراحی بخش‎هایی از كلیسا، در دوره‎های مختلف، مشاركت داشتند.

 

o آیا می‎دانید اسامی والتر گروپیوس (Walter Gropiusهانس مه‎یر (Hannes Meyer) و لودویگ میس ون‎دررو (Ludwig Mies van der Rohe) در كنار هم، یادآور چه سرفصلی از تاریخ معماری معاصر است؟

þ باوهاس (Bauhaus)؛ مدرسه‎ای كه در سال 1919، توسط والتر گروپیوس، در شهر وایمار
(
Weimer) آلمان بنیان نهاده شد. هدف این مدرسه در ابتدا ایجاد وحدت میان هنر و صنعت بود، اما در نهایت مأموریت آن به ایجاد وحدت میان هنر و تكنولوژی تغییر كرد. باوهاس در اوایل دهه 1930، توسط حزب ملی سوسیالیست آلمان بسته شد. سه اسم یادشده، در دوره‎های مختلف، مدیر باوهاس بوده‎اند.

 

o آلوار آلتو (Alvar Aalto)، معمار مشهور فنلاندی، تنها دو پروژه ساخته­شده در ایالات متحده دارد. آیا می‎دانید اين دو پروژه کدامند؟

þ کتابخانه کلیسایMount Angel  در Oregon و خوابگاه Baker در انستیتو تکنولوژی ماساچوست

 

o در چند سال گذشته، هالیوود تعدادی از مدیران مشهورش را از دست داده است كه كری گرانت
(
Cary Grantهنی فوندا (Henry Fonda) و جیمی استوارت (Jimmy Stewart) از جمله آنها هستند. آیا می‎دانید كدام یك از این سه نفر ابتدا قصد فعالیت در رشته معماری را داشت، اما پس از فارغ‎التحصیلی از دوره معماری پرینستون (Princeton's Architecture Program)، تقریباً بر اثر یك اتفاق، فعالیتش را در عرصه فیلمسازی شروع كرد؟  

þ جیمی استوارت

 

 موضوعات: