معرفی پروژه

 

موزه­ای برای آموزش و تفریح ـ 5

 

نگاهی به ساختمان موزه کودکان DuPage

      

Project Review

A Museum for Learning & Fun – 5

DuPage Children's Museum (DCM), Naperville, Illinois

  

 بخش حبابها

دایره­ای از ماهوت­پاک­کن­های ماشین­شویی که از حباب­ها محافظت می­کنند.

 

بخش حباب­ها از یک طرف یکی از بخش­های پرطرفدار و دیرپای موزه و از طرف دیگر بخاطر مسائل مربوط به نگهداری، یکی از بخش­های مشکل­آفرین آن به شمار می­روند. ماهوت­پاک­کن­های ماشین­شویی بسیار بزرگ که از حباب­ها محافظت می­کنند، عناصر بارز این بخش هستند. کودکان دوست دارند دست­هایشان را با آنها پاک کنند و خودشان را بزور در میان دو ماهوت­پاک­کن، که برخی از آنها به عمد کاملاً نزدیک یکدیگر طراحی شده­اند، جا بدهند. کف­های بتونی و کفش­پاک­کن­های لاستیکی، به دلیل دوام زیاد و نگهداری­ آسان، عمده­ترین مصالح بکاررفته در بخش حباب­ها هستند.

 

تونل باد شفاف AirWorks 

تونل باد شفاف AirWorks: کودکان بیرون از تونل می­توانند تجربه کودکان درون تونل را تماشا نمایند.

 

در بخش AirWorks، کودکان با مسائل مربوط به هوا سروکار پیدا می­کنند. در این بخش، تونل باد شفافی به قطر 6 فوت وجود دارد که بطور عملی کودکان را با نیروی هوا و نقش آن در زندگی آشنا می­سازد. کودکان در درون این تونل با پرتاب بشقاب پرنده، یا با به هوا فرستادن نوارهای کاغذی و بادبادک­ها، عملاً نیروی باد را تجربه می­کنند و افراد بیرون از تونل نیز می­توانند این تجربه کودکان را تماشا نمایند. 

 

بخش Make It Move 

کودکان در بخش Make It Move از طریق بازی­کردن با رمپ­ها و غلتک­ها، با قوانین حرکت آشنا می­شوند.

 

در بخش Make It Move، کودکان از طریق بازی­کردن با رمپ­ها و غلتک­ها، به تجربه فعالیت­های فیزیکی مربوط به حرکت از قبیل هل­دادن، انداختن، غلتاندن و کشیدن می­پردازند و بدین­ترتیب با قوانین حرکت آشنا می­شوند.

 

بخش Make It Move 

بخش Make It Move: نمونه­ای از رنگ­های چشم­گیر بکاررفته در سراسر موزه

 

Sue Broad در خصوص روند کار تیم طراحی این پروژه می­گوید: «سرگرم­کننده بودن بایستی یکی از ویژگی­های مسلم پروژه مهیج و لذت­بخشی همچون طراحی موزه کودکان، باشد. در فرایند بازسازی این ساختمان، تیم طراحی که انجام کار بصورت گروهی و خلاقانه در یک محیط صمیمی، از ویژگی­های بارز آن بود، چالش­های بسیاری را پشت سر گذاشت. ادعای انجام کار گروهی از سوی یک شرکت معماری خیلی آسان است ... اما انجام کار گروهی در این تیم، یک واقعیت غیر قابل انکار بود.»

 

لابراتوار آموزشی 

لابراتوار آموزشی: یک طرح و تجربه آموزشی بزرگ، برآیند نظرات متعدد طراح، کارفرما، برنامه­ریزان، مربیان و کودکان.

 

در حال حاضر تعداد بازدیدکنندگان موزه به بیش از 300000 نفر رسیده و تقریباً بیش از دو برابر افزایش یافته است. بی­شک عامل عمده این افزایش، ساختمان موزه و نمایشگاه­های مکمل آن می­باشد. در آینده نزدیک، در فاز دو پروژه نیز 20000 فوت­مربع فضا به همراه یک ورودی جدید و در قرمزرنگ بزرگ­تر، فضاهای نمایشگاهی تکمیلی، یک باغ نمایشگاهی واقع در پشت­بام و نیز امکانات پارکینگ، به مجموعه اضافه خواهد شد.

 

اتاق چندمنظوره 

اتاق چندمنظوره­: یک محل مناسب برای گردهم­آیی در مناسبت­های مختلف و نیز محلی برای اجاره­دادن

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه چهار یادداشت قبلی، در ماهنامه صنعت ساختمان داریس، شماره 31، اردیبهشت 84، با عنوان تبلور معماری برای کودکان در موزه جدید «دوپیج»، به چاپ رسیده است.

 

 موضوعات: