یادداشت ماه

 

دو ­سال با زروان، برای معماری

 

Month's Note

Two Years with Zorwan, For Architecture

 

مهرماه امسال، زروان وارد سومین سال فعالیت خود می‎شود؛ پژوهشگاهی شخصی كه مهر 1382 فعالیت خود را در عرصه وبلاگ­های معماری آغاز نموده و بطور منظم و هدفمند، به فعالیت خود در طول دو سال گذشته ادامه داده است. ایجاد فضایی الكترونیكی برای نشر و گسترش محتوای فارسی معمارانه، اصلی‎ترین هدف من از راه‎اندازی این وبلاگ بود؛ هدفی كه از آغاز این فعالیت، همواره مصرانه در پی تحقق آن در قالب وبلاگ زروان بوده‎ام، چرا كه از مدت‎ها پیش خلایی جدی در زمینه نشر معماری در ایران احساس می‎كردم؛ پركردن بخش بسیار ناچیزی از این خلاء بود كه مرا مصمم به ایجاد این وبلاگ نمود.

واقعیت این است كه در حوزه معماری، میزان انتشارات در کشور ما قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست؛ همه ما همه‎ساله شاهد این وضعیت نابسامان و نامتعادل در نمایشگاه بین‎المللی كتاب تهران هستیم. هرچند باید اذعان نمود در چند سال اخیر نشر مكتوب معماری ـ بخصوص با تلاش‎های ارزنده و قابل تحسین نشر خاك ـ رشد قابل توجهی داشته و تعداد مجلات معماری نیز افزایش یافته است، اما با نگاهی كیفی و واقع‎بینانه می‎توان دریافت كه تا رسیدن به شرایط آرمانی فاصله زیادی داریم. ضعف‎ها و كاستی‎های نشر معماری در دنیای مجازی اینترنت و حوزه الكترونیك حتی به مراتب بیشتر و ملموس‎تر از حوزه­هایی همچون­ کتاب و مجله است، چرا كه در مقایسه با حجم انبوه مطالب معماری به زبان انگلیسی در اینترنت، مطالب فارسی موجود بسیار بسیار ناچیز است. اگرچه در چند سال اخیر با گسترش پدیده وبلاگ­نویسی و در کل گسترش استفاده از اینترنت، حجم مطالب فارسی معماری به مقدار بسیار کم افزایش یافته، اما این مقدار اصلاً کافی نیست. رفع این کمبودها کار درازمدت می­خواهد و همت جمعی خود دانشجویان را در تولید محتوای فارسی معمارانه می­طلبد، چرا که در نهایت سود این کار عاید خود آنها خواهد گردید. دانشکده­های معماری نیز می­توانند با راه­اندازی سایت­های فعال و انتشار الکترونیکی تحقیق­ها و ترجمه­های دانشجویان، گام مهمی در این راستا بردارند. با این کار پروژه­ها و پژوهش­های دانشجویی که در آرشیو دانشکده­ها (البته اگر آرشیوی وجود داشته باشد) خاک می­خورند، می­توانند به منبع قابل استفاده عظیمی در اینترنت برای دانشجویان و معماران فارسی­زبان تبدیل شوند.

از امسال حركت جدید و ارزنده‎ای در حوزه نشر الكترونیك معماری، در قالب ایجاد پایگاه‎های اطلاع‎رسانی معماری و شهرسازی آغاز شده است كه قطعاً از طریق افزایش دانش و معلومات عمومی در زمینه معماری و تعمیق ارتباط معماری و جامعه، نقش مؤثری در رشد و اعتلای معماری ایران خواهد داشت. در اینجا جا دارد از مهندس یوسفی، بانی این رویكرد مبدعانه، یاد كنم كه به نوعی پیشكسوت عرصه وبلاگ معماری و از فعال‎ترین و نوآورترین افراد در حوزه نشر معماری ـ در هر دو حوزه مكتوب و الكترونیك ـ هستند و در چند سال اخیر نقش مهمی در پر كردن خلاء یادشده در نشر معماری داشته‎اند. همچنین امیدوارم چنین رویكردهایی همچنان تداوم داشته باشند و در آینده شاهد فعالیت‎های بیشتری از این دست باشیم.

در پایان و در آستانه آغاز سومین سال فعالیت زروان، لازم می­دانم از کلیه دوستانی که در طول این دو سال، با ارائه پیشنهادات و انتقادات سازنده خود، در ایجاد فضای تعاملی سازنده و رهگشا در زروان سهیم بوده‎اند، تشکر و قدردانی کنم و بار دیگر از همه دوستان خواهشمندم که با ارائه نظرات خود در مورد کلیت وبلاگ و تک­تک یادداشت­های آن، به رشد كیفی زروان کمک نمایند.

 

 موضوعات: