میان­گستره

 

من دوست داشتم یك آینه باشم، نه شیشه ـ 1

 

نگاهی به طراحی از دیدگاه یک طراح صنعتی

 

Interdisciplinary

I’d like to be a mirror, not glass - 1

An Industrial Designer’s The Viewpoints of about Design

 

اسپانیا تا پیش از دهه 1970، از نقش عمده‎ای در روند جهانی طراحی در قرن بیستم برخوردار نبود، اما پس از مرگ «فرانكو» (دیكتاتور حاكم بر اسپانیا) تولد دوباره حس حیات و آزادی در اسپانیا و رشد سریع آن، منجر به شكل‎گیری یك جنبش جدید طراحی در شهر بارسلون شد كه خیلی زود خود را در عرصه بین‎المللی مطرح ساخت. در این دهه، بسیاری از طراحان محلی اسپانیا مرجع طراحی خود را سبك «آنتونی گائودی» (Antoni Gaudi)، معمار اسپانیایی، و نیز میراث آوانگارد «خوان میرو» (Joan Miro)، نقاش اسپانیایی، قرار دادند و گروهی دیگر سبك شخصی‎تر، مدرن‎تر و در سطح جهانی جذاب‎تری را توسعه و رواج دادند. دو نفر از برجسته‎ترین معماران و طراحان دسته دوم، «خاویر ماریسكال» (Javier Mariscal) و «جرج پنسی» (Jorge Pensi) بودند.      

 

جرج پنسی، یكی از طراحان پیشرو اسپانیا 

 

جرج پنسی یكی از طراحان پیشرو اسپانیا می‎باشد كه از تجارب طولانی در زمینه طراحی صنعتی برخوردار است. پنسی در طول دوران فعالیت حرفه‎ای خود به عنوان یك مشاور طراحی در سطح بین‎المللی كار كرده و محصولات زیادی را برای طیف وسیعی از كارخانجات مطرح جهان در كشورهای مختلف طراحی كرده است كه بسیاری از آنها موفق به كسب جوایز متعددی در سطح جهان شده‎اند.

جرج پنسی در سال 1946 در بوئنوس‎آیرس، آرژانتین متولد شد. او در همین شهر به تحصیل در رشته معماری پرداخت و در سال 1975 به اسپانیا مهاجرت كرد. پنسی در سال 1977 به همراه Alberto Lievore، Oriol Pibernat و Noberto Chaves، شركت مشاوره طراحی Grupo Berenguer را در بارسلون تأسیس كرد. پنسی در همین سال به تابعیت اسپانیا درآمد و یك دفتر طراحی دیگر به همراه Lievore در بارسلونا تأسیس نمود. از جمله فعالیت‎های این دفتر (استودیوی بارسلونا) می‎توان به طراحی استندهای نمایشگاهی برای Perobell و گروه SIDI در سال 1984 اشاره كرد.

 

 موضوعات: