معماری شهری

 

ارزش اقتصادی فضاهای عمومی ـ 1

 

Urban Architecture

The Economic Value of Public Spaces - 1

 

امروزه طراحی شهری مطلوب و برخوردار از مؤلفه‎ها و کیفیات لازم، نقش مهمی در اقتصاد شهرهای جهان، از نظر جذب و نیز حفظ ساکنان و شاغلان جدید، ایفا می‎کند. در دنیای معاصر، طراحی شهری مطلوب تنها دربردارنده منافع اجتماعی نیست، بلکه می‎تواند حائز ارزش‎های قابل توجهی در زمینه‎ اقتصاد نیز باشد. بر این اساس، می‎توان میان بعد اقتصادی حیات شهری و فضاهای عمومی شهر رابطه‎ای گسترده یافت. فضاهای عمومی واجد ارزش و کیفیت بالا، می‎توانند تأثیر قابل توجهی بر حیات اقتصادی مراکز شهری بزرگ یا کوچک داشته باشند و ارزش اقتصادی مناطق اطراف خود را افزایش ‎دهند. از آنجایی که در حال حاضر رقابت فزاینده‎ای میان شهرها جهت جذب سرمایه‎گذاری‎های اقتصادی وجود دارد، برخورداری از پارک‎های خوب، میدان‎ها، باغ‎ها و سایر فضاهای عمومی مطلوب، به ابزاری ضروری و اساسی در عرصه‎های اقتصادی، بویژه تجارت و بازاریابی تبدیل ‎شده است. از این‎رو امروزه توجه به تقویت و گسترش فضاهای عمومی در شهر، یکی از بخش‎های اساسی و لاینفک راهبردهای موفق حیات‎بخشی به شهرها در سراسر جهان به شمار می‎رود.

پس از این مقدمه کوتاه، در ادامه سعی می‎شود با ذکر نمونه‎های عینی در سطح جهان، مهم‎ترین ارزش‎ها و مزایای اقتصادی فضاهای عمومی در مناطق شهری، به اختصار مورد بررسی قرار گیرد:

 

The Square, Bournemouth 

 

رونق‎بخشی به کسب‎وکار 

صاحبان کسب‎وکارهای کوچک که درصدد انتخاب یک محل جدید برای کسب‎وکار خویش هستند، فضاهای باز، پارک‎ها و مراکز تفریحی را در اولویت اول قرار می‎دهند، چرا که در مراکز شهری، یک محیط عمومی خوشایند، دلپذیر و دارای کیفیت و نگهداری مطلوب، با جذب مردم بیشتر به منطقه، تعداد افراد بازدیدکننده از فضاهای خرده‎فروشی را افزایش می‎دهد و از این طریق می‎تواند کسب‎وکار خرده‎فروشان را در آن منطقه بهبود بخشد. همچنین امروزه شرکت‎ها به محل‎هایی جذب می‎شوند که مکان‎های عمومی برخوردار از طراحی و مدیریت شایسته، در اختیار مردم قرار می‎‎دهند، چرا که این مکان‎ها کمک فراوانی به جذب مشتریان، کارمندان و خدمات می‎کنند.   

امروزه ثابت شده است که انجام اصلاحات کاملاً برنامه‎ریزی‎شده در فضاهای عمومی واقع در مراکز شهری، می‎تواند حدوداً تا 40 درصد رونق کسب‎وکار را در این مناطق افزایش دهد و سرمایه‎ قابل توجهی در بخش خصوصی تولید کند. اصلاحاتی که در طراحی شهری، به عنوان بخشی از یک راهبرد گسترده‎تر، اتخاذ می‎شود، حتی می‎تواند نتایج قابل توجه‎تری نیز داشته باشد. به عنوان مثال در Coventry، بهبود فضاهای مخصوص عابر پیاده، ایجاد یک میدان شهری جدید، استفاده از علایم و نشانه‎های واضح‎تر و جانمایی بهتر مبلمان شهری، مرکز شهر را به یک مکان جذاب‎تر جهت حضور شهروندان تبدیل نموده است. در نتیجه روزهای شنبه، قدم‎زدن در مرکز شهر حدود 25 درصد افزایش یافته که این امر در مجموع منافع اقتصادی قابل ملاحظه‎ای را برای کسبه محلی در برداشته است.

 

 موضوعات: