سخنی با خوانندگان ـ 2

 

اینک در آغاز سومین ماه شروع بکار زروان هستیم که با هدف تلاش در جهت اعتلای فرهنگ و ادبیات معماری و برای طرح و بررسی مسائل نظری و کاربردی مرتبط با این هنر شکل گرفته است. بر اساس این هدف سعی گردیده است فارغ از مباحث رایج در محافل معماری، ابتدا به اساسی‎ترین و بنیادی‎ترین مسائل معماری بپردازیم تا با پشتوانه فکری و نظری مطمئنی بتوانیم در یادداشت‎های آینده مباحث روز معماری را نیز طرح و نقد نماییم.

 

طی این ماه بر اساس اهداف کلی سایت، ده یادداشت تخصصی معماری عموماً در زمینه‎های زیبایی‎شناسی و طراحی معماری ارائه گردید. همچنین در این مدت بخش‎های جدیدی به زروان اضافه شده است که عبارتند از: بخش مربوط به معرفی کتاب‎های تخصصی معماری، بخش معرفی سایت‎های معماران مشهور جهان و بخش خبرهای معماری که به بررسی مهمترین اخبار مربوط به مسابقات و رویدادهای معماری اختصاص دارد.

 

مسلماً نظرات سازنده شما در مورد مطالب این وبلاگ، راهگشا و تعیین کننده جهت حرکت ما در ماه‎های آینده خواهد بود و تداوم این کار را آسان‎تر خواهد نمود. در نخستین یادداشت این ماه نیز قصد داریم نظرات و ایده‎های شما را که در طول آبان‎ماه با ما در میان گذاشته‎اید، مطرح کنیم:

 

نویسنده: بچه مهمار (جمعه، 2 آبان 1382، ساعت 19:21): من یه فکری دارم درموردبرگزاری همایش وبلاگ نویسان ( به طور خاص معماری) توی جشنواره معماری و شهر سازی که قراره بهمن ماه توی خانه صبا (متعلق به فرهنگستان هنر) ،منتظر کمک از طرف همه هستم ، برای اینکه بتونیم برنامه منظمی براش بچینیم . موفق باشی و منتظرم.

1. برگزاری این همایش در عصر کنونی که عصر ارتباطات و اطلاعات نام گرفته است، یک حرکت بسیار ارزنده و قابل تحسین است و در صورتی که اهداف و برنامه های آن تحقق پیدا کند، محمل مناسبی برای تبادل نظرات میان وبلاگ‎نویسان و آشنایی بیشتر دانشجویان با پدیده وبلاگ خواهد بود. اما گویا تغییراتی در زمان و مکان برگزاری این همایش بوقوع پیوسته است که امیدواریم با همکاری تمام دوستان اولین همایش وبلاگ‎نویسان معمار در زمان جدید پیش‎بینی شده با موفقیت برگزار شود و در سال‎های بعد نیز تداوم داشته باشد.

 

نویسنده: * (یکشنبه، 11 آبان 1382، ساعت 3:10): یعنی انقدر از خوذتون مطمئن هستید که میگینZORWAN

2. این هم پیامی مبهم از یک ناشناس که به * تغییر هویت داده است. مسلماً ایشان یا پاسخ قبلی ما را ملاحظه نفرموده‎اند و یا اینکه همچنان می‎خواهند از طریق ایجاد ابهام و بطور رمزگونه نظرات خود را با ما در میان بگذارند.          

 

نویسنده: m (دوشنبه، 12 آبان 1382، ساعت 21:45): با تشکر لطفا برای همه بنویسید از کسی که مثه من بلد نیست

3. اگر منظور این دوست عزیز این است که مطالب را طوری بنویسید که برای همه قابل فهم باشد، باید بگوییم از همان ابتدا تلاش ما بر این بوده است که یادداشت‎های زروان بطور ساده و روان نوشته شوند و حتی به گفته برخی دوستان بسیاری از مطالب بیش از حد ساده و ابتدایی بوده و برای دانشجویان سال اول معماری مناسب می‎باشند. اما وقتی مباحث فلسفی و زیبایی‎شناختی در یک یادداشت مطرح می‎شود، ماهیت این نوع مطالب تا حدی از سادگی و روانی متن می‎کاهد و فهم آن را برای خواننده دشوار می‎نماید. در نتیجه پیچیدگی نسبی این نوع یادداشت‎ها امری گریزناپذیر است.

 

نویسنده: ahmad (چهارشنبه، 28 آبان 1382، ساعت 12:36): درخواست استمداد تورا به خدا هرچی مطلب یا منبع در مورد کالاتراوا سراغ دارید من رو در جریان بگذارید خیلی خیلی مرسی

4. پیام این دوست عزیز ما را بر آن داشت که بخش جدیدی را با عنوان سایت‎های معماران به زروان اضافه کنیم که به معرفی سایت‎های معماران مشهور جهان اختصاص دارد. در این بخش، سایت سانتیاگو کالاتروا نیز معرفی گردیده است.

 

نویسنده: Bahram Hooshyar Yousefi (جمعه، 30 آبان 1382، ساعت 12:59): معیار سنجش موفقیت معمار در فرم بخشی یک ایده چیست... آیا چنین معیاری اصولا وجود دارد؟

5. ایده یکی از ابزارهایی است که معمار از طریق آن می‎تواند طراحی را آغاز نماید و به فرم معماری دست پیدا کند. ایده‎هایی که معمار در ذهن خود داشته است، در قالب فرم و فضا به بیننده ارائه می‎شود و آنچه که انسان را تحت تأثیر قرار می‎دهد، فرم و فضای معماری است. حال اگر مخاطب فضای معماری ایده‎های مورد نظر معمار را از فرم و فضا دریافت کند و برداشت‎های وی از فضا و مفاهیم آن به مفاهیم مورد نظر معمار نزدیک باشد، آن معماری یک معماری موفق است. اما این امر تنها یک جنبه از موضوع را شامل می‎شود. از یک نگاه دیگر، اگر فرم یک ساختمان که بر اساس ایده‎های مشخص حاصل شده است، تحسین استفاده‎کنندگان را برانگیزد و به نیازهای کارکردی بنا پاسخ دهد، این امر موفقیت طراح را در اتنخاب ایده مناسب و فرم‎بخشی به آن نشان می‎دهد، حتی اگر مشاهده‎کننده ایده طراح را تشخیص ندهد. بدین‎ترتیب اگر بخواهیم معیاری برای موفقیت یک معمار در فرم‎بخشی به یک ایده قائل شویم، آن معیار همانا توانایی معمار در تلفیق مفاهیم و ایده‎ها با عناصر و جنبه‎های فیزیکی معماری و هدایت این مفاهیم در راستای تأمین اهداف کالبدی کارکردی معماری است.

 

نویسنده: مازیار (دوشنبه، 5 آبان 1382، ساعت 7:59): ممنونم که بهر سر زدین. من وبلاگتون رو سرسری نگاه کردم و مایل به همکاری هستم.

نویسنده: astareh (دوشنبه، 5 آبان 1382، ساعت 11:17): سلام . وبلاگ خوبی دارید . مجددا سر میزنم . ممنون بهم سرزدین.

نویسنده: sorena (چهارشنبه، 7 آبان 1382، ساعت 10:51): سلام/به نظر می آد که کار خوبی بشه.....اجازه بدید کلشو بخونم ......اما کار خوبیست.....

نویسنده: کیوان (جمعه، 9 آبان 1382، ساعت 13:11): سلام ؛ بابت فعالیت خوبی که به صورت تخصصی روی تئوری معماری شروع کردید بهتون خسته نباشید می گم .

نویسنده: mohamad (شنبه، 17 آبان 1382، ساعت 13:41): از آشنایی با شما بسیار خوشحال شدم

نویسنده: m (پنجشنبه، 22 آبان 1382، ساعت 22:25):

i often come here, yet don't know what should i write. i just want to tell you something. Honestly, i like your weblog and the fact that your weblog is organize. Thanks for all you are doing. It's really interesting and useful. keep up your great work. Good luck

نویسنده: cyberachitect (جمعه، 23 آبان 1382، ساعت 15:59): خسته نباشید ... سایت شکیل و منظمی دارید....موفق باشید

6. پیام‎های فوق همگی بیانگر اظهارلطف‎ خوانندگان عزیز نسبت به این وبلاگ هستند. با تشکر از همه این عزیزان، امیدواریم زروان بتواند در ادامه راه و در مقاطع مختلف نیز از همکاری این دوستان و نظرات سازنده و دلگرم‎کننده‎شان بهره‎مند شود.