معماری جهان

 

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 1

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in Germany - 1

 

1. ورزشگاه جام جهانی هامبورگ (FIFA World Cup Stadium, Hamburg)

 

FIFA World Cup Stadium, Hamburg

 

þ نوع پروژه: ساخت ورزشگاه جدید

þ تاریخ افتتاح: 2 سپتامبر 2000

þ میزان سرمایه‌گذاری: 97 میلیون یورو

þ گنجایش: 50000 نفر

 

FIFA World Cup Stadium, Hamburg

 

چاردیواری: ورزشگاه جام جهانی هامبورگ که در 2 سپتامبر 2000، طی پروژه‌ای دوساله، به بهره‌برداری رسید، با کسب پنج ستاره در درجه‌بندی یوفا، در حال حاضر یکی از مدرن‌ترین ورزشگاه‌های آلمان و نیز یکی از بهترین ورزشگاه‌های اروپا به شمار می‌رود.

 

FIFA World Cup Stadium, Hamburg

 

ساخت این ورزشگاه در مارس 1998، در محل Volksparkstadion، ورزشگاه قدیمی تیم «هامبورگ اس وی» که در سال 1953 بر روی بقایا و مخروبه‌های زمین قبلی نوسازی شده بود، آغاز گشت، بدین‌ترتیب که Volksparkstadion در چهار مرحله تخريب شد، زمین بازی 90 درجه چرخش داده شد و تمام سکوها از نو ساخته شدند. همچنین فضاهای VIP و رسانه‌ها کاملاً بازسازی و فضاهای تماشاگران بطور کامل پوشش داده شدند.

 

FIFA World Cup Stadium, Hamburg

 

ورزشگاه جام جهانی هامبورگ که تیم «هامبورگ اس وی» بازی‌های خانگی‌اش را در آن برگزار می‌کند، مجهز به سیستم پیشرفته کنترل‌ الکترونیک ورودی و بلیت‌خوان الکترونیکی است.

 

FIFA World Cup Stadium, Hamburg

 

2. ورزشگاه جام جهانی هانوفر (FIFA World Cup Stadium, Hanover)

 

FIFA World Cup Stadium, Hanover

 

þ نوع پروژه: نوسازی ورزشگاه قدیمی (2003-2005)

þ تاریخ افتتاح: 1954

þ میزان سرمایه‌گذاری: 64 میلیون یورو

þ گنجایش: 43000 نفر

 

FIFA World Cup Stadium, Hanover

 

چاردیواری: ورزشگاه جام جهانی هانوفر محصول نوسازی کاملاً مدرن Niedersachsenstadion، ورزشگاه قدیمی شهر، است که عملیات اجرایی این پروژه در مارس 2003، با تخریب سکوهای شمالی، شروع شد و جلوتر از برنامه، در دسامبر 2004، به پایان رسید. Niedersachsenstadion که در جام جهانی 1974 نیز مورد استفاده قرار گرفته است، در سال 1954 افتتاح شده و از سال ۱۹۵۹، بازی‌های خانگی تيم «هانوفر ۹۶» در آن انجام شده است.

 

FIFA World Cup Stadium, Hanover

 

در حال حاضر ارتفاع ورزشگاه جام جهانی هانوفر از همه جوانب افزايش داده شده و یک سقف معلق 2500 تنی به آن اضافه شده است؛ قطعات تشکیل‌دهنده این سقف که بر فراز زمین بازی معلق هستند، از فویل با قابلیت نفوذ ماوراء بنفش ساخته شده‌اند تا ضمن حفاظت تماشاگران در برابر عوامل جوی، نور لازم برای برگزاری مسابقه در شرایط عالی در زمین بازی تأمین شود. همچنین زمین بازی این ورزشگاه مجهز به سیستم گرمایش و زهکشی زیر خاک است.

 

FIFA World Cup Stadium, Hanover

 

چهار دکل عظيم نورافکن 70 متری در چهار گوشه ورزشگاه قدیمی که به جرثقيل شباهت داشت، هنگام نوسازی ورزشگاه برداشته شد و سیستم نورپردازی بسیار پیشرفته‌ای که روی سقف نصب شده و متشکل از 150 نورافکن 1500 لوکس است، جایگزین آنها شد. دو صفحه نمایشگر LED ۴۱ مترمربعی نیز اطلاعات و سرگرمی‌های مورد نیاز تماشاگران را در معرض دید آنها قرار می‌دهند و یک سیستم صوتی بسیار پیشرفته 26400 وات متشکل از 66 بلندگو، جلوه‌های صوتی بسیار زیبایی را در محیط ورزشگاه خلق می‌کند.

 

 FIFA World Cup Stadium, Hanover

 

 موضوعات: