معماری جهان

 

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 5

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in Germany - 5

 

7. ورزشگاه جام جهانی کلن (FIFA World Cup Stadium, Cologne)

 

FIFA World Cup Stadium, Cologne

 

þ نوع پروژه: نوسازی ورزشگاه قدیمی (1972-1975 و 2002-2004)

þ تاریخ افتتاح: 16 سپتامبر 1923

þ میزان سرمایه‌گذاری: 119 میلیون یورو

þ گنجایش: 45000 نفر

 

FIFA World Cup Stadium, Cologne

 

چاردیواری: کلن، چهارمین شهر بزرگ آلمان، يکی از سه شهری است که در جام جهانی ۱۹۷۴ موفق به کسب سهمیه ميزبانی مسابقات نشده بودند، اما در جام جهانی 2006، جزو 12 شهر میزبان جام انتخاب شدند. از این‌رو، افتتاح این ورزشگاه زیبا در مارس 2004 که موقعیت کلن را در رقابتی سخت با شهرهای همسایه، به عنوان یکی از شهرهای میزبان جام جهانی تثبیت کرد، شادمانی وسیعی را برای اهالی شیفته فوتبال این شهر به ارمغان آورد.

 

FIFA World Cup Stadium, Cologne

 

ورزشگاه جدید کلن ماحصل نوسازی کامل ورزشگاه قدیمی Müngersdorfer است که در سال 1923 افتتاح شده بود. البته این ورزشگاه یک بار نیز در سال 1975 مورد نوسازی قرار گرفته بود و در آن زمان تنها ورزشگاه کاملاً پوشیده آلمان به شمار می‌رفت. طی عملیات نوسازی ورزشگاه که حدود 2 سال به طول انجامید، جایگاه‌های تماشاگران در چهار ضلع ورزشگاه تخریب و به ترتیب از نو ساخته شدند. ورزشگاه قدیمی دارای یک پیست دومیدانی نیز بود که در عملیات نوسازی ورزشگاه برچیده شد. در کل می‌توان گفت ورزشگاه جدید هيچ شباهتی به ورزشگاه قبلی ندارد.

 

FIFA World Cup Stadium, Cologne

 

ورزشگاه جام جهانی کلن که باشگاه «اف سی کلن» بازی‌های خانگی خویش را در آن برگزار می‌کند، به صورت یک فضای جمع‌وجور و پرشور و مهیج طراحی شده است. از آنجا که جايگاه‌های تماشاگران تقريباً بالای سر زمين بازی قرار گرفته‌اند و تنها 8 متر از آن فاصله دارند، در نتیجه فضای ورزشگاه از یک حس درونی صمیمی و خودمانی برخوردار است که نوید جو پرشور و نشاطی را به هنگام برگزاری بازی‌ها می‌دهد.

 

FIFA World Cup Stadium, Cologne

 

چهار دکل نورافکن 72 متری در چهار گوشه ورزشگاه قرار گرفته‌اند که هم به عنوان سازه پشتیبان سقف عمل می‌کنند و هم به عنوان یک عنصر شاخص برای تماشاگرانی که از غرب به شهر نزدیک می‌شوند، یک پیام روشن می‌فرستند: «به کلن خوش آمدید».

 

 موضوعات: