معرفی کتاب

 

معماری و اندیشه نقادانه

 

Book Review

Architecture and Critical Imagination

 

þ نویسنده: وین اتو

þ مترجم: امینه انجم شعاع

þ ناشر: انتشارات فرهنگستان هنر

þ سال انتشار: 1384 (چاپ اول)

þ قیمت: 3000 تومان

 

معماری و اندیشه نقادانه

 

کتاب حاضر ترجمه‌ای است از کتاب Architecture and Critical Imagination که در سال 1978 منتشر شده است. وین اتو (Wayne Attoe)، نویسنده کتاب، دارای درجه دکتری در رشته معماری است و علاوه بر تألیف و انتشار کتاب‌ها و مقالات متعدد در زمینه معماری، در پروژه‌های تحقیقاتی زیادی نیز همکاری داشته و سال‌ها مدرس مبانی نظری نقد معماری در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشکده‌های مختلف معماری بوده است. کتاب «معماری و اندیشه نقادانه» حاصل تحقیقاتی است که وین اتو به منظور ارائه یک برنامه درسی برای دانشجویان دوره کارشناسی معماری دانشگاه ویسکانسین در حوزه مباحث مربوط به نقد معماری آغاز کرد و همین تحقیقات بعدها به برنامه آموزشی دوره دکتری در مدرسه عالی یونیون تبدیل شد.

با آنکه نقد معماری دارای سابقه‌ای نسبتاً طولانی است، اما مبانی نظری صور گوناگون نقد تا قبل از انتشار کتاب حاضر، چندان مورد توجه قرار نگرفته و آداب نقد معماری همواره در هاله‌ای از ابهام و پیچیدگی قرار داشته است. کتاب «معماری و اندیشه نقادانه» از معدود منابعی است که مستقیماً به حوزه نقد معماری پرداخته و با معرفی و دسته‌بندی روش‌های متداول آن، تصویری روشن از صور نقد معماری و بنیادهای نظری هر یک، ارائه داده است. این کتاب ضمن ایجاد خودآگاهی نسبت به چگونگی استفاده از نقد در مباحث نقادانه معماری، با پدید آوردن معرفتی مشترک میان منتقدان و معماران، از ابهام گفتگوهای میان آنها پرده بر‌داشته است.

 

Architecture and Critical Imagination

 

اگرچه هدف کتاب توسعه فهم نظری در حوزه نقد می‌باشد، اما سراسر آن مملو از مباحث نظری ظریفی است که به کار هرگونه تحقیق در نظریه معماری می‌آید. همین ویژگی، این کتاب را به مرجعی بسیار معتبر و بی‌نظیر تبدیل نموده و باعث شده است که در دیگر کتب نظری لاتین مربوط به رشته معماری، نام آن به دفعات در فهرست منابع ذکر شود.

مترجم کتاب، انگیزه‌ اصلی خویش از ترجمه کتاب حاضر را شک‌ها و تردیدهایی می‌داند که هربار به هنگام کاربرد واژه نقد معماری، در ذهنش بیدار شده است. او همچنین از فقدان ملال‌آور منابع فارسی و کمبود شگفت‌آور منابع لاتین در این زمینه، به عنوان انگیزه ثانوی خویش یاد می‌کند.

کتاب « معماری و اندیشه نقادانه» در 7 فصل به ترتیب زیر تدوین شده است:

o فصل اول: نقد

o فصل دوم: نقد معیاری

o فصل سوم: نقد تفسیری

o فصل چهارم: نقد توصیفی

o فصل پنجم: بلاغت زبان نقد

o فصل ششم: عرصه‌های حضور نقد

o فصل هفتم: پایان نقد

 

 موضوعات: