معرفی کتاب

 

زندگی بزرگ در آپارتمان‌های كوچك

 

Book Review

Living Big in Small Apartments

 

Living Big in Small Apartments

 

چاردیواری: طی دهه‌های گذشته، رشد جمعیت در شهرهای بزرگ موجب افزایش تقاضا برای مسكن و در نتیجه پیدایش فضاهایی جدید برای زندگی تحت عنوان آپارتمان‌های كوچك شده است كه در جای‌جای این شهرها با سرعتی چشمگیر در حال ساخته شدن هستند. بدین‌ترتیب زندگی در آپارتمان‌های كوچك به مسأله‌ای اجتناب‌ناپذیر برای ساكنان شهرهای بزرگ تبدیل شده است كه باید به نحوی با آن كنار بیایند و خود را با آن وفق دهند. از این‌رو، در سال‌های اخیر معماران و طراحان تدابیر و روش‌های خلاقانه مختلفی جهت بهینه‌سازی فضا و افزایش كارآیی آن در آپارتمان‌های كوچك ارائه نموده‌اند كه بكارگیری آنها می‌تواند به افزایش كیفیت زندگی در این دسته از فضاهای مسكونی منجر شود. در همین زمینه، اخیراً كتاب جالبی با نام «زندگی بزرگ در آپارتمان‌های كوچك» (Living Big in Small Apartments)، نوشته James Grayson Trulove، منتشر شده است كه به معرفی 18 آپارتمان كوچك خوب طراحی‌شده، از معمارانی همچون Stephen Alton، SA Architects، David Hotson Architects و Gary Schoemaker Architects، در نیویورك، سان‌فرانسیسكو، بوستون و دیگر شهرهای مهم آمریكا كه ارزش هر مترمربع واحد مسكونی در آنها بسیار بالاست، می‌پردازد و راهكارهای این معماران را جهت بهینه‌سازی فضا در طرح‌هایشان مورد بررسی قرار می‌دهد. اكثر آپارتمان‌های معرفی‌شده از طرح مدرنی برخوردار هستند و كاربرد نوآورانه مصالح و روش‌های ساخت موجب دست‌یابی به كیفیت بالایی از طراحی در آنها شده است. معرفی هر پروژه در این كتاب با تصاویر متعددی از فضاهای داخلی آن كه توسط تعدادی از بهترین عكاسان معماری تهیه ‌شده‌اند و نیز ترسیمات طرح، شامل سایت‌پلان، پلان طبقه و جزئیات همراه است كه این امر به درك بهتر خواننده از فضا و راهكارهای خلاقانه مورد نیاز برای بهینه‌سازی آن كمك فراوانی می‌كند.

 

Living Big in Small Apartments

 

اگرچه 18 پروژه معرفی‌شده در این كتاب از گونه‌های متفاوتی انتخاب شده‌اند و اندازه‌ها و پلان‌های مختلفی دارند، اما راهكارهای مشترك طراحی كه در تمامی آنها مورد استفاده قرار گرفته است، آنها را به نوعی به هم مرتبط می‌كند. در راهكار‌های ارائه‌شده در این كتاب، عموماً بر استفاده‌های نوآورانه و چندكاركردی از فضاهای كوچك تأكید شده است. همچنین بسیاری از این راهكارها، از قبیل استفاده از یك دیوار كوتاه برای جداكردن فضای نشیمن و غذاخوری از آشپزخانه یا جایگزینی دیوارهای صلب با دیوارهای شیشه‌ای شفاف، معطوف به ایجاد تغییرات معمارانه در فضا هستند تا ایجاد تغییرات دكوراتیو و تزیینی.

 

Living Big in Small Apartments

 

راهكار اساسی و كلیدی‌ای كه در این كتاب برای بهینه‌سازی فضای زندگی در آپارتمان‌های كوچك، پیشنهاد شده است، چندكاركردی ساختن فضاها و مبلمان‌ها می‌باشد، یعنی طراحی فضاها و مبلمان‌هایی كه برای دو یا چند كار مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال در اكثر آپارتمان‌های معرفی‌شده، از میز غذاخوری به عنوان میز كار و تحریر نیز استفاده می‌شود، یا كمد قابل جابجایی و یونیت وسایل صوتی تصویری به عنوان تقسیم‌كننده فضا نیز به كار می‌‌رود و اتاق خواب را از فضای نشیمن جدا می‌كند. یكی دیگر از راهكارهای مطرح‌شده، استفاده از شیشه شفاف و نیم‌شفاف بجای دیوارهای صلب است كه باعث می‌شود اتاق‌ها بزرگ‌تر به نظر برسند. بكارگیری پانل‌های متحرك راهكار پیشنهادی دیگری است كه امكان آرایش فضایی انعطاف‌پذیر اتاق‌ها و تغییر اندازه و مقیاس آنها را فراهم می‌كند.

 

Living Big in Small Apartments

 

با توجه به گسترش روزافزون ساخت آپارتمان‌های كوچك در شهرهای بزرگ و ضرورت تطبیق نیازهای روزمره زندگی با این نوع فضاهای مسكونی، مطالعه این كتاب به تمام معماران و طراحان، جهت رسیدن به دید جدیدی از امكانات و قابلیت‌های فضایی آپارتمان‌های كوچك، توصیه می‌شود.

 

Living Big in Small Apartments 

 

 موضوعات: