معماری جهان

 

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 7

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in Germany - 7

 

9. ورزشگاه فریتز والتر کایزرسلاترن (Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern)

 

Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

 

þ نوع پروژه: توسعه ورزشگاه قدیمی (2002-2005)

þ تاریخ افتتاح: 13 مه 1920

þ میزان سرمایه‌گذاری: 3/48 میلیون یورو

þ گنجایش: 46000 نفر

 

Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

 

چاردیواری: ورزشگاه فریتز والتر کایزرسلاترن که بر روی کوهی بنام Betzenberg و در میان درختان جنگل Palatine ساخته شده، در سال 1920 گشایش یافته است. فریتز والتر نام کاپیتان افسانه‌ای تیم ملی آلمان غربی در جام جهانی 1954 است که در آن جام، این تیم به عنوان قهرمانی جهان دست یافت.

 

Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

 

ورزشگاه فریتز والتر که باشگاه «اف سی کايزرسلاترن» بازی‌های خانگی خویش را در آن برگزار می‌کند، در طول حیات خود، نوسازی‌ها و توسعه‌های‌ متعددی را تجربه کرده است که آخرین آنها به عملیات آماده‌سازی ورزشگاه برای جام جهانی 2006 مربوط می‌شود. بخاطر همین نوسازی‌ها و توسعه‌هاست که در معماری این ورزشگاه، نوعی عدم یکپارچگی به چشم می‌خورد، بطوری که حتی می‌توان تحولات زمانه و نیز تغییر ذائقه‌های معماری را بخوبی در آن مشاهده کرد.

 

Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

 

اگرچه به منظور آماده‌سازی ورزشگاه فريتز والتر برای جام جهانی، بهبودهايی در آن صورت گرفته، اما برخلاف ۱۱ ورزشگاه ديگر جام جهانی، این ورزشگاه بخشی از خصوصيات اساسی خود را حفظ کرده است. در توسعه اخیر ورزشگاه که در نوامبر 2005 به پایان رسید، جایگاه‌های غربی و جنوبی تماشاگران گسترش داده شدند و جایگاه شمالی نیز مورد بازسازی قرار گرفت. از دیگر اقدامات انجام‌یافته در این دوره، می‌توان به ساخت یک برج رسانه‌ای و برج VIP در گوشه‌های شمالی ورزشگاه و نیز نصب یک سیستم نورافکن جدید اشاره کرد. 

 

Fritz Walter Stadion, Kaiserslautern

 

10. ورزشگاه فرانکن نورنبرگ (Frankenstadion, Nuremberg)

 

Frankenstadion, Nuremberg

 

þ نوع پروژه: نوسازی ورزشگاه قدیمی (1988-1991 و 2002-2006)

þ تاریخ افتتاح: 1928

þ میزان سرمایه‌گذاری: 56 میلیون یورو

þ گنجایش: 41000 نفر

 

Frankenstadion, Nuremberg

 

چاردیواری: ورزشگاه فرانکن نورنبرگ که کوچک‌ترين محل برگزاری بازی‌ها در جام جهانی 2006 آلمان محسوب می‌شود، یکی از معدود ورزشگاه‌های جام جهانی است که علاوه بر زمین فوتبال، دارای پیست دو و میدانی نیز است؛ به غیر از سه ورزشگاه برلین، اشتوتگارت و نورنبرگ، بقیه ورزشگاه‌ها همگی ورزشگاه‌های مختص فوتبال هستند.

 

Frankenstadion, Nuremberg

 

فرانکن استاديون در سال ۱۹۲۸، پس از یک دوره ساخت سه‌ساله، افتتاح شده است. اين ورزشگاه در طول حيات خود چندین بار مرمت و نوسازی شده است که آخرين آنها به قبل از مسابقات جام جهانی 2006 برمی‌گردد. فرانکن استاديون پیش از این، یک بار در سال ۱۹۶۳ و بار دیگر در فاصله سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱، تحت بازسازی اساسی قرار گرفته بود که در آخرین بازسازی، نام آن از «ورزشگاه شهرداری» به نام امروزی تغيير داده شد.

 

Frankenstadion, Nuremberg

 

فرانکن استادیون که ورزشگاه خانگی باشگاه «اف سی نورنبرگ» است، از یک محیط بی‌نظیر و امکانات و تسهیلات تراز اول و درجه یک برخوردار می‌باشد. در نوسازی اين ورزشگاه، از یک سیستم بهینه‌سازی محیطی استفاده شده که برای بهره‌گیری کارآمد و مؤثر از منابع کمیاب طراحی شده است. بر همین اساس، تمامی آب باران ورزشگاه، پس از جمع‌آوری در یک منبع آب، بازيافت شده و جهت آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در عملیات نوسازی که در آوریل 2005 به پایان رسید، زمین بازی پایین‌تر‌‌ آورده شده و با توسعه محل‌های نشستن، تعداد صندلی‌ها، در حدود 5500 صندلی، افزایش یافته است.

 

Frankenstadion, Nuremberg

 

 موضوعات: