كلیات معماری

 

خواندنی‎های معماری ـ 1

           

Architectural Generalities

Architectural Readables - 1

 

o سخت‌گیری استادان دهه 30 دانشکده هنرهای زیبا 

þ کلاس‌های مهندس صانعی جالب بود و همه در آن شرکت می‌کردند. ایشان تدریس حجم‌شناسی (استروتومی) را بر عهده داشتند. سر ساعت هشت صبح در ورود به کلاس بسته می‌شد و کسی بعد از ایشان اجازه ورود به کلاس را نداشت. یک روز هنگامی که من خودم را به کلاس می‌رساندم، صدای پای ایشان را که تندتند و ریزریز به طرف کلاس می‌آمدند، شنیدم. به در کلاس که رسیدم، در را باز کردم و به ایشان تعارف کردم تا وارد شوند. ایشان هم وارد شدند و در را پشت سر خود بستند و همین که من خواستم وارد شوم، اجازه ورود ندادند و گفتند: «آقا بیخود نوبتتان را به من دادید.»

سه آتلیه، سه استاد: مجله معماری و شهرسازی، شماره 48-49، اسفند 77، صفحه 109

 

o از آینه تا خشت خام

þ در این سال‌ها که گاه فرصت حضور در کلاس درس در برابر دانشجویان داشته‌ام یا در جلسه‌های بحث و گفتگو کنار جوانان بوده‌ام یا در کار حرفه‌ای همراه آنان، همواره بیش از آنکه بتوانم بیاموزانم، آموخته‌ام و بخصوص دریافته‌ام: «آنچه آنان در آینه می‌بینند، بسی شفاف‌تر از چیزی است که من در خشت خام نمی‌بینم.»

محمدرضا نسرین، سرمقاله: مجله معماری و شهرسازی، شماره 38-39، مرداد 76، صفحه 62

 

o تصمیم آگاهانه برنده جایزه معماری پریتزکر 1997

þ ما در خانواده خود هنرمندی نداشتیم. پدرم حقوقدان بود و مادرم داروساز. من در کنسبرگ متولد شدم. در چهار سالگی به تونسبرگ منتقل شدیم. والدینم می‌گفتند که طراحی‌ام «خوب» بود. پیش از این هرگز دلیل واقعی معمار شدن خود را برای کسی فاش نکرده‌ام. بچه استثنایی بودم، تنها فرزند خانواده و همیشه همراهشان. به همین دلیل، در گپ‌های پدرم و مادرم با دوستانشان حضور داشتم. یکی از دوستان بسیار نزدیک والدینم مهندسی بود که در کالج فنی تروندیم تدریس می‌کرد. پدر و مادرم مشتاق بودند که از شرایط آنجا و درباره آموزش مهندسی و به طور کلی در رشته مهندسی اطلاعاتی به دست آورند. بالاخره یک روز پدرم از دوستش پرسید: «وضع معماران مدرسه‌تان چطور است؟» مهندس پاسخ داد: «معماران هیچ وقت درس نمی‌خوانند، آنها فقط با کلاه‌های بزرگ به این طرف و آن طرف می‌روند و تفریح می‌کنند.» از آن پس تصمیم گرفتم معمار شوم.

هنریک مولر، مصاحبه‌ای با اسور فن معمار نروژی: مجله معماری و شهرسازی، شماره 40-41، بهمن 76، صفحه 76

 

 موضوعات: