معماری جهان

 

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 9

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in Germany - 9

 

12. ورزشگاه جام جهانی مونیخ (FIFA World Cup Stadium, Munich)

þ نوع پروژه: ساخت ورزشگاه جدید

þ تاریخ افتتاح: 30 مه 2005

þ میزان سرمایه‌گذاری: حدود 280 میلیون یورو

þ گنجایش: 66000 نفر

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

چاردیواری: ورزشگاه جام جهانی مونیخ يکی از پنج ورزشگاه جدیدی است که برای جام جهانی 2006 آلمان ساخته شده است. این ورزشگاه که در شمال مونيخ واقع است، ميزبان مراسم افتتاحیه و نخستين بازی تورنمنت و نیز محل استقرار مرکز رسانه‌ای جام جهانی بوده است.

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

در یک همه‌پرسی شهری که در اکتبر 2002، در ايالت Bavarian، برگزار شد، 8/65 درصد شرکت‌کنندگان به ساخت یک ورزشگاه جدید ویژه فوتبال برای جام جهانی 2006 رأی مثبت دادند و بدین‌ترتیب برنامه نوسازی ورزشگاه قدیمی المپیک مونیخ که آلمان در جام جهانی ۱۹۷۴ در آن به مقام قهرمانی رسیده بود، کنار گذاشته شد. ميزان مشارکت در اين همه‌پرسی حدود 5/37 درصد بود که در تاريخ اين ايالت، از لحاظ میزان مشارکت، بی‌سابقه است. پس از این همه‌پرسی، در فوریه 2002، طرح پیشرو و آینده‌گرایی که توسط ژاک هرزوگ و پی‌یر دمورن، معماران سوییسی، برای ورزشگاه جدید مونیخ ارائه شده بود، به تصویب رسید و بلافاصله عملیات اجرایی آن شروع شد. در نهایت، ساخت ورزشگاه، پیش از موعد پیش‌بینی‌شده، در آوریل 2005 پایان یافت و در 30 مه 2005 بطور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

نمای بیرونی واقعاً بی‌نظیر ورزشگاه جام جهانی مونیخ، آن را به یکی از تماشایی‌ترین ورزشگاه‌های جهان تبدیل کرده است. پوسته صاف جالب‌توجه و استثنایی ورزشگاه متشکل از 2874 پانل‌ یا بالش نیم‌شفاف لوزی‌شکل قابل بادکردن، از جنس فویل ETFE (اتیلن تترا فلورو اتیلن)، است؛ پانل‌های خودپاک‌ساز و مقاوم در برابر آتش، گرما و سرما که تحت فشار ثابت 350 پاسکال، از هوا و گاز پر شده‌اند. هر پانل می‌تواند بطور جداگانه به رنگ سفید، آبی یا قرمز روشن شود. از این‌رو، این ورزشگاه شب‌هنگام که با موج‌هایی از رنگ‌های مختلف روشن می‌شود، منظره‌ای مهیج، خیره‌کننده و تماشايی دارد.

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

ورزشگاه جام جهانی مونیخ محل انجام بازی‌‌های دو تيم رقيب شهر مونيخ، یعنی بايرن مونیخ و مونیخ ۱۸۶۰، است. برای ساخت سازه هفت‌طبقه این ورزشگاه، حدود 120000 مترمکعب بتن و 20000 تن فولاد بکار رفته است. همچنین تمامی 66000 صندلی این ورزشگاه پوشش داده شده و چیدمان سه‌ردیفی جایگاه‌های تماشاگران آن در بوندس‌لیگا بی‌نظیر است، بطوری که بالاترین ردیف جایگاه‌ها، بخاطر شیب 34 درجه‌اش، از دیدهای عالی به زمین مسابقه برخوردار می‌باشد. بزرگ‌ترین پارکینگ زیرزمینی اروپا نیز در این ورزشگاه واقع است که می‌تواند تقریباً 10000 ماشین را در خود جای دهد.

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

ورزشگاه جام جهانی مونیخ با هزینه ساختی در حدود ۲80 ميليون يورو، پرهزينه‌ترين ورزشگاه جام جهانی به شمار می‌رود. به ازای تقبل 90 میلیون یورو از این هزینه توسط شرکت بیمه Allianz، مقرر شد اسم این شرکت برای 15 سال، تا سال 2021، روی ورزشگاه باقی بماند. از این‌رو در حال حاضر ورزشگاه جام جهانی مونیخ به نام Allianz Arena خوانده می‌شود.

 

FIFA World Cup Stadium, Munich

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این ورزشگاه، می‌توانید به مقاله آبی، سفید، قرمز، نوشته جعفر بزاز، مراجعه نمایید.

 

 موضوعات: