یادداشت ماه

 

گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 7

 

Month’s Note

A Selection of Readers’ Comments - 7

 

þ بازتاب یادداشت «طراحی با داربست»

فرشاد مقدم:

... در مورد این فست‌فود، چیزی که کمی عجیبه واسم، اینه که طراح آیا به بحث‌های زیبایی‌شناسی توجه داشته و اگه داشته چه طور لحاظشون کرده و گرچه زشت و زیبا نسبین، ولی همین نسبیت به من می‌گه این فضا نازیباست. اون داربستای قرمز رنگ غیر از عملکرد چه طوری توجیه می‌شن؟

 

بختیار لطفی:

در خصوص زیبا یا زشت بودن كار نمی‌توانم نظری بدهم و بی‌تعارف فكر نمی‌كنم كه زیبایی‌شناسی من در حدی معتبر و قابل اطمینان باشد كه بخواهم در روند طراحی دخیل كنم. با طراحی بر این مبنا كه زیبایی‌شناسی معمار برتر است، موافق نیستم. ...

 

وحید کمانه:

... کار خیلی خوبیه، این نوع طراحی خشن در محیط فست‌فود در دیگر نقاط جهان به کار گرفته شده و بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته.

 

سولماز:

من متخصص در معماری نیستم. نمی‌خوام نظر فنی بدم، ولی من این فست‌فود رو دیدم و ابتکاری که در طراحی آن به کار رفته، اولین چیزیه که به چشم میاد. حالا که همه از کار هم یا خارجی‌ها کپی می‌کنن، دیدن ابتکار جدید واقعاً زیباست و چشم رو نوازش میده. ...

 

ایمان بستامی:

... متأسفانه بچه‌های معماری بجای اینکه بیشتر به معرفی آثار و کارهای معماران ایرانی بپردازند، مشغول معرفی پروژه‌ها و طرز فکر معماران خارجی هستند. فراموش کردند که زمانی معماری ایران الگوی اون‌ها بوده.

آقای لطفی زحمت خودشون رو کشیدند، اما تنها نوآوری و تفاوت، ضامن ایجاد فضای دلپذیر و جذاب نیست. البته من تصاویر زیادی از کارشون ندیدم، ممکنه در اجرا خیلی دلنشین شده باشه، اما چیزی که از این تصاویر بر میاد، فضایی دلگیر و صنعتیه و به نظر من برای تداعی یک فضای آرام و اشتها برانگیز مناسب نیست. البته باید توضیحات جناب لطفی رو هم در نظر گرفت، مثل اینکه هزینه طراحی و اجرا کم بوده و این خودش دست و پای طراح رو به حد زیادی می‌بنده.

 

علی بهروزی:

... زیباست، اطمینان و جسارت طراح را برای این کار به وضوح می‌توان دید. ...

 

سهیلا:

کاری فوق‌العاده جالب و فضای داخلی بسیار هیجان‌انگیز که رنگ قرمز تشدیدش کرده ...

 

Kaveh Zehtab:

… I am not an architect and I can not have a technical point of view, but in my opinion this work is an uniqe one because of it's unique specifications.

As a matter of fact before reading this weblog and your designing limitations and the obligations which you had to obey, I was not very intrested in your work, but now I am.

 

رضا:

... جدا از خوب یا بد بودن کار آقای لطفی، این کار یه کار نو و تازست و ارزش تجربه کردنشو داشت. معماری یک مسیرش هم آزمایش و خطاست. ...

 

 موضوعات: