معماری جهان

 

ذائقه‌سازان معماری سال 2006

 

Architecture of the World

Tastemakers in Architecture of 2006

 

ذائقه‌سازان معماری، عنوانی است که از سوی مجله Forbes، به 10 معمار برجسته از فرهنگ‌های مختلف که در سال 2006، بیشترین تأثیرگذاری را بر فرهنگ جهانی داشته‌اند، اطلاق شده است. البته بنا به ادعای این نشریه، تأثیر معماران ذائقه‌ساز صرفاً در حیطه زیبایی‌شناسی نیست، بلکه آنها حتی در حال تغییر شیوه زندگی ما هستند. در آثار این معماران که پیشگام استفاده از تکنیک‌های جدید ساختمانی نیز هستند، مرزهای میان معماری، هنر، طراحی منظر و برنامه‌ریزی شهری، به آسانی قابل تشخیص نیست.

در انتخاب ذائقه‌سازان معماری که با پیگیری، بررسی و ارزیابی دقیق معماران در حال کار، جامعه آکادمیک و سازمان‌های صنعتی، ساختمان‌های مشهور پایان‌یافته، نمایشگاه‌ها و موزه‌ها، سفارش‌های در دست اقدام، جوایز مهم از قبیل جایزه پریتزکر، مدال طلای اتحادیه جهانی معماران و مدال طلای AIA، و نیز پوشش‌های خبری مطبوعات انگلیسی‌زبان در سال گذشته، به انجام رسیده، تلاش شده‌ است از انتخاب‌های کلاسیک و نام‌های مشهور، همچون آی ام پی، ریچارد مه‌یر و سانتیاگو کالاتراوا، پرهیز شود. البته همه نام‌های موجود در این فهرست ده‌نفره غافلگیرکننده نیستند و برخی نام‌های بزرگ نیز در آن جای دارند.

بر اساس گزارش مجله Forbes، گسترش غول‌آسای ابعاد شهرها و رشد روزافزون جمعیت شهرنشین جهان در سال‌های آینده، معماری را با چالش‌های عمده‌ای روبرو خواهد کرد که مدیریت این رشد و یافتن راه‌های نوآورانه برای استفاده بهینه از فضا و منابع کمیاب، به معماران محول خواهد شد. با توجه به این واقعیت، در حال حاضر در کنار معماران مشهور جهان، تعداد زیادی از معماران مستعد وجود دارند که با آنکه هنوز به نام‌های آشنا تبدیل نشده‌اند، لیکن با رهنمون ساختن معماری به سمت قله‌های جدید، در حال تغییر چهره شهرها برای دهه‌های آینده هستند. طراحی ساختمان‌های سازگار با محیط و یافتن روش‌های جدید برای به‌کارگیری مصالح پایدار و استفاده بهینه از انرژی، و نیز طراحی خانه‌های پیش‌ساخته قابل حمل برای مناطق کم‌درآمد و مناطق بحران‌زده، از مهم‌ترین دغدغه‌های این نسل جدید و گمنام معماران است.

ذائقه‌سازان معماری سال 2006، بر اساس مطالعات کارشناسی مجله Forbes، عبارتند از:

 

þ David Adjaye / شرکت Adjaye/Associates

 

David Adjaye 

© Steven Heller

 

 

þ Enrique Norten / شرکت Ten Arquitectos

 

Enrique Norten 

© AP

 

 

þ نورمن فاستر / شرکت Foster + Partners

 

Norman Foster 

© AP

 

 

þ تام مین / شرکت Morphosis

 

Thom Mayne 

© Getty

 

 

þ James Corner / شرکت Field Operations

 

James Corner 

Courtesy James Corner

 

 

þ Elizabeth Diller و Ricardo Scofidio / شرکت Diller Scofidio + Renfro

 

Elizabeth Diller and Ricardo Scofidio 

© AP

 

 

þ زاها حدید / شرکت Zaha Hadid Architects

 

Zaha Hadid 

© AP

 

 

þ Robert Fox / شرکت Cook+Fox Architects

 

Robert Fox 

Courtesy Robert Fox

 

 

þ Kazuyo Sejima و Ryue Nishizawa / شرکت SANAA

 

Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa 

© designboom.com

 

 

þ بن ون برکل / شرکت UN Studio   

 

Ben van Berkel 

© Valerie Bennett

 

 موضوعات: