معماری جهان

شگفتی‌های جدید معماری چین

Architecture of the World
China's New Architectural Wonders

چین، این‌روزها در آستانه آغاز المپیک 2008، در حال پشت‌سرگذاشتن تجربه یک رشد و رونق بی‌سابقه در ساخت‌وساز است که این کشور را به عرصه‌ای جهانی برای نشو و نمو تعدادی از جسورانه‌ترین و نوآورانه‌ترین آثار معماری و مهندسی تبدیل کرده است. پرجمعیت‌ترین کشور جهان که در سال‌های اخیر از نظر رشد اقتصادی، به شاخص‌های بالایی دست یافته است، به زودی میزبان نسل جدیدی از شاهکارهای معماری، از جمله بزرگ‌ترین فرودگاه جهان و نخستین شهر کاملاً پایدار جهان خواهد بود.

در کلان‌شهر‌های پکن و شانگهای، فهرستی از نوابغ معماری که در میان آنها معماران مشهوری همچون رم کولهاس از هلند، هرزوگ و دمورن از سوییس و نورمن فاستر از بریتانیا به چشم می‌خورد، در حال پیشبرد پروژه‌هایی‌ هستند که طبق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام‌شده، بایستی تا پیش از روشن‌شدن مشعل المپیک به پایان برسند. البته خود پروژه‌ها، به دلیل ویژگی‌های منحصربفردشان، جالب‌توجه‌تر از نام‌های معمارانشان هستند؛ برج CCTV، طرح رم کولهاس، که از یک سیستم سازه‌ای کاملاً جدید برخوردار است، اصلاً شبیه یک آسمان‌خراش معمولی نیست و ورزشگاه جدید المپیک، طرح هرزوگ و دمورن، که به آشیانه پرنده معروف است، بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی «سبز» جهان خواهد بود.

اگرچه بیشترین حجم ساخت‌وساز در پکن و شانگهای، به عنوان پرجمعیت‌ترین شهرهای چین، متمرکز شده، اما این تب ساختمانی به شهرهای دیگر نیز سرایت کرده است، به عنوان مثال، حتی شهر شمالی کمتر شناخته‌شده Harbin در صدد بازسازی و نوسازی خود با یک مرکز شهری جدید است.

آنچه در پی می‌آید، نگاهی است به 10 پروژه شگرف سازنده خط آسمان چین جدید، به روایت مجله Business Week: 

þ مجتمع مسکونی Commune، پکن، 2002 (فاز نخست) ـ 2010 (طرح توسعه) / 12 معمار برجسته آسیا

 

 

þ فرودگاه بین‌المللی پکن، 2007 / نورمن فاستر

 

þ مرکز مالی جهانی شانگهای، 2008 / Kohn Pedersen Fox Architects

 

þ مرکز بین‌المللی ورزش‌های آبی، پکن، 2008 / PTW و Ove Arup

 

þ CCTV (تلویزیون مرکزی چین)، پکن، 2008 / رم کولهاس

 

þ مجتمع مسکونی Linked Hybrid، پکن، 2008 / استیون هال

 

þ شهر اکولوژیکی Dongtan،ر۲۰۱۰ (فاز نخست) / طرح جامع از Arup

 

þ ورزشگاه المپیک پکن، 2008 / هرزوگ و دمورن

 

þ پل Donghai، شانگهای ـ جزیره Yangshan،ر۲۰۰۵ / گروه مهندسی پل‌های بزرگ Zhongtie چین، شرکت مهندسی شماره 2 شانگهای و گروه ساخت‌وساز شهری شانگهای

 

þ تئاتر بزرگ ملی، پکن، 2008 / پل آندرو و ADPموضوعات: