معماری جهان

تالار شهر؛ قلب تپنده تورنتو

Architecture of the World
City Hall; Beating Heart of Toronto

تالار شهر تورنتوی کانادا یکی از شاخص‌ترین نشانه‌های شهری و نیز یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود که معماری مدرن، منحصربفرد و زیبای آن، با وجود گذشت چهار دهه از افتتاح این بنا، تأثیرگذاری خود را هنوز از دست نداده است. ارزش فرهنگی این ساختمان به قدری است که در سال 1991، به عنوان املاک دارای ارزش تاریخی و معماری، تحت حمایت قانون میراث فرهنگی ایالت اونتاریوی کانادا قرار گرفت.

Toronto Old City Hall, 1899
تالار قدیم شهر تورنتو که در سال 1899 ساخته شده و در حال حاضر کاخ دادگستری است.

تالار شهر تورنتو که توسط Viljo Revell، معمار فنلاندی، طراحی شده، حاصل یک رقابت بین‌المللی معماری است. داستان چگونگی برگزاری این مسابقه از این قرار است که متولیان شهر تورنتو سالیان متمادی در پی ساخت یک تالار شهر مدرن و جایگزینی آن با تالار قدیم شهر (ساخته‌شده در سال 1899) بودند، تا اینکه نخستین بار، در سال 1951، کار بر روی این ایده شروع شد و در نتیجه سه شرکت از بزرگ‌ترین شرکت‌های معماری تورنتو مشترکاً برای طراحی تالار جدید شهر انتخاب شدند. نتیجه طراحی این شرکت‌های کانادایی، ساختمانی بشدت محافظه‌کارانه‌ و سنت‌گرا بود که در میان عامه مردم مورد پذیرش قرار نگرفت. از این رو Nathan Phillips، شهردار وقت تورنتو، تصمیم گرفت مسابقه‌ای بین‌المللی برای انتخاب طرح جدید ترتیب دهد که این تصمیم او با مخالفت‌های زیادی روبرو شد، زیرا برخی بر این عقیده بودند که طراحی تالار شهر باید توسط یک کانادایی انجام پذیرد. اما او سرانجام در سال 1957، توانست نظر مساعد شورای شهر را برای برگزاری این مسابقه جلب کند. با اعلام مسابقه، 520 طرح از 42 کشور مختلف، به دست هیأت برگزارکننده رسید و در نهایت Viljo Revell، با حمایت‌های هم‌قطار فنلاندی خویش، Eero Saarinen، علی‌رغم بحث‌های زیادی که پیرامون این انتخاب وجود داشت، موفق به جلب نظر داوران مسابقه شد و به عنوان برنده انتخاب گردید؛ طرح Revell از کیفیتی تندیس‌گون برخوردار بود که آن را به یک نشانه شهری تأثیرگذار و نمادی ایده‌آل برای یک شهر در حال توسعه تبدیل می‌کرد. البته از آنجا که Viljo Revell یک معمار فاقد پروانه اشتغال در کانادا بود، شرکت کانادایی John B. Parkin Associates با او در این پروژه همکاری کرد.

Toronto City Hall 
تالار شهر تورنتو

ساخت تالار جدید شهر سرانجام در 7 نوامبر 1961 شروع شد و چهار سال بعد، در 13 سپتامبر 1965، با صرف هزینه‌ای بالغ بر 31 میلیون دلار، به پایان رسید. اما متأسفانه، Viljo Revell، ده ماه پیش از مراسم افتتاحیه، بر اثر حمله قلبی در سن 54 سالگی درگذشت و به ثمر نشستن طرح خود را هرگز ندید.

 Toronto City Hall, West Tower
برج غربی تالار شهر تورنتو

Toronto City Hall, Saucer-like Council Chamber
تالار نعلبکی‌شکل شورای شهر که دو برج شرقی و غربی تالار شهر آن را در میان گرفته‌اند. 

 Toronto City Hall, East Tower
برج شرقی تالار شهر تورنتو

مجموعه تالار شهر تورنتو شامل دو برج اداری منحنی‌شکل از بتن مسلح و شیشه است که تا ارتفاع‌های مختلف بالا رفته‌اند و یک تالار نعلبکی‌شکل محدب را همچون دو دست در میان گرفته‌اند. این تالار محل تشکیل جلسات شورای شهر است و شهروندان تورنتو قادرند از نزدیک در جریان نشست‌های شورا در این تالار قرار گیرند. برج شرقی تالار شهر 27 طبقه و برج غربی آن 20 طبقه است.

 Toronto City Hall, Night View
دید شب تالار شهر تورنتو

در طول چهار دهه گذشته، تغییراتی به شرح زیر در تالار شهر تورنتو صورت گرفته است: اصلاحات جزیی توسط Bruce Kubarawa، معمار اهل تورنتو، جهت ایجاد ارتباط بین دو برج و ارتقاء کیفی تالارهای شورا، در فاصله سال‌های 1997 تا 1998، بستن سکوی نظاره، بستن محور پیاده بیرونی، افزودن باغ صلح، بستن هدیه‌سرا و کاهش اندازه کتابخانه تالار شهر.

_________________________________________

þ منبع: یوسف‌پور، کمال. 1385: تالار شهر؛ قلب تپنده تورنتو. ماهنامه آرمانشهر، شماره اول.موضوعات: