معرفی پروژه

زندگی و کار در فضایی با عرض تنها 4/2 متر

Project Review
Live/Work in a Space with only 2.4 meters wide

پروژه حاضر، یکی از کوچک‌ترین ساختمان‌هایی است که تا به حال در سطح جهان طراحی شده است. عرض این ساختمان فقط 4/2 متر، عمق آن 5/5 متر و فضای قابل استفاده آن برای زندگی و کار، در مجموع حدود 60 مترمربع است که در 4 طبقه تقسیم شده است. این ساختمان که در Antwerp بلژیک واقع است، توسط Sculp(IT) Architecten، یک تیم پیشرو، متشکل از دو معمار جوان بلژیکی به نام‌های Silvia Mertens و Pieter Peerlings، طراحی شده و در واقع، همزمان، خانه و دفتر شخصی این دو معمار است.

چهار کف چوبی متکی به یک اسکلت فولادی، ساختار اصلی این ساختمان شفاف را تشکیل می‌دهند که مرز آن با بیرون، تنها شیشه است و هر طبقه آن با چارچوب‌های سیاه‌رنگ پنجره، همچون یک نقاشی زنده، قاب شده است. گذشته از فضا، زمان نیز محدودیت مهم دیگر این پروژه بود که این محدودیت با برنامه‌ریزی دقیق، طی یک فرایند ساخت با استفاده از اتصالات خشک (مونتاژ قطعات)، مدیریت و هدایت شد.


پلکان ساختمان


پلان طبقات

طبقه همکف ساختمان، دفتر کار این معماران جوان است، طبقه اول، آشپزخانه و غذاخوری، طبقه دوم، اتاق نشیمن و فضای استراحت، و طبقه سوم، اتاق خواب و حمام است. حتی در پشت بام نیز یک وان حمام پیش‌بینی شده است. تمام اثاثیه و مبلمان نیز، متناسب با فضای باریک هر طبقه، توسط خود معماران طراحی شده است.


ورودی از خیابان


طبقه همکف: فضای کار


طبقه اول: آشپزخانه و ناهارخوری


طبقه اول: آشپزخانه و ناهارخوری


طبقه دوم: فضای نشیمن و استراحت


طبقه دوم: فضای نشیمن و استراحت


طبقه سوم: فضای خواب


طبقه سوم: فضای خواب


پشت بام: فضای حمام آفتابموضوعات: