معماری شهری

میدان‌ها و پلازاهای شهری ـ 5

Urban Architecture
City Squares and Plazas - 5

þ میدان Sankt Hans Torv  
þ کپنهاگ، دانمارک، 1995
þ معمار: Sven Ingvar Andersson

بی‌شک، جزیره آرامش تنها عنوان مناسبی است که می‌توان به میدان Sankt Hans Torv در مرکز کپنهاگ، اطلاق کرد. این میدان که در منطقه پرترافیک شهر واقع است، در عین برخورداری از فضای باز کافی برای برگزاری رویدادهای بزرگ، فضاهای کوچک و دنجی با جزییات مناسب و حساب‌شده، برای آسایش و استراحت تک‌تک شهروندان فراهم می‌آورد.

 

 

 

 

شاخص‌ترین عنصر میدان، تندیس بزرگی به نام Raining House، اثر Jorgen Haugen Sorensen است که در مرکز میدان، خودنمایی می‌کند. وزن این تندیس که از بلوک‌های بزرگ گرانیت پرتغالی ساخته شده است، به30 تن می‌رسد.

آب‌هایی‌ که از سطح زمین فوران می‌کنند و روی بلوک‌های کف میدان سرازیر می‌شوند و آبی که آهسته از تندیس فرومی‌ریزد و با تشکیل موج، در برکه کوچکی جمع می‌شود، علاوه بر خلق بازتاب‌های متعدد، با صدای خویش، یک نقطه کانونی برای رهگذران و با لغزنده‌کردن بلوک‌ها، یک فضای ایده‌آل برای ‌بازی کودکان خلق می‌کنند. البته برکه آب برای رویدادهای مهم آبگیری و خشک می‌شود؛ در این زمان‌هاست که تندیس، انزوا و حصار همیشگی خود را می‌شکند و به مکانی برای نشستن حضار تبدیل می‌شود.

رویدادهای خودمانی‌تر در پیرامون میدان اتفاق می‌افتند. به عنوان مثال، در نزدیکی ساختمان‌های واقع در سمت شمال شرقی میدان، این امکان وجود دارد که در ماه‌های گرم سال، یک کافه در هوای آزاد و در سایه درختان جوانی که بطور ویژه به همین منظور کاشته شده‌اند، برپا و دایر شود. از این کافه می‌توان دورنمای وسیعی از میدان و محیط‌ شهری شلوغش را مشاهده کرد.موضوعات: