معرفی پروژه معماری

 

موزه پل حیات (Bridge of Life museum)

پاناماسیتی، پاناما

 

 

کارفرما: موزه تنوع زیستی (The Museum of Biodiversity)

آرشیتکت: فرانک گری و همکاران (

 

Frank O. Gehry & Associates)

سال اتمام پروژه طبق برنامه پیش‎بینی شده: 2007

 

 

 

پاناما مکان ایده‎آلی برای به نمایش­گذاشتن تنوع زیستی است، چرا که غنای حیات طبیعی، تنوع محیطی‎ و اقلیمی و فراوانی آب، در ترکیب با هم، کثرت و تنوع بی‎نظیری از زنجیره­های حیات، در مقیاس­های مختلف، در این کشور پدید آورده است.

 

 

 

 

 

برای نمایش بهتر تنوع زیستی موجود در پاناما، موزه­ای با نام پل حیات در پاناماسیتی ساخته خواهد شد که توسط فرانک اُ. گری طراحی شده است.

 

 

 

به منظور برجسته­تر ساختن تنوع محیط طبیعی پاناما از طریق یک فضای قابل دسترس و در معرض دید، این موزه در یک محیط پارک‎مانند قرار گرفته است که منظر این پارک توسط ادوینا ون­گال، طراح منظر مشهور، طراحی می‎شود. مناظر طراحی­شده توسط خانم ون‎گال و تیمش، در عین برخورداری از ساختار و ترکیب مشخص، آزاد و بی‎قاعده نیز هستند. همین ویژگی این مناظر را به یک مکمل ایده‎آل برای طرح ساختمان موزه پل حیات تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

غرفه‎های ساختمان این موزه که از جلوه‎های فوق‎العاده تأثیرگذار برخوردار هستند، امکان نزدیک­شدن به طبیعت را برای بیننده فراهم می‎آورند. این غرفه‎ها دارای سقف‎های رنگی هستند که از فاصله زیاد، توسط بازدیدکنندگانی که از طریق کشتی‎های مسافرتی و از کرانه اقیانوس آرام، وارد کانال پاناما می‎شوند، قابل مشاهده خواهند بود. این سقف‎ها در مجموع خط آسمان ناهموار و پیچ‎خورده‎ای ایجاد خواهند کرد که بازنمایی روشنی از نیروهای طبیعی خواهد بود که جهان ما را تشکیل می‎دهند. مشاهده این ساختمان حتی از فاصله دور یک تجربه بیادماندنی خواهد بود.

 

 

 

ساختمان پل حیات در ناحیه آمادور (Amador) پاناماسیتی، در انتهای گذرگاه ورودی کانال پاناما از اقیانوس آرام، واقع خواهد بود. این محل که در نوع خود از موقعیت ویژه­ای برخوردار است، چند بلوک از بندرگاه اصلی کشتی‎های مسافرتی در پاناما فاصله دارد و فاصله آن تا پارک ملی Soberania پاناما، جنگل پرباران و حاصل‎خیز حفاظت شده در نزدیکی پاناماسیتی، چند دقیقه است. این منطقه که از یک پیشینه غنی برخوردار است، در اصل مرکب از مجموعه­ای از جزیره­ها بوده است که بوسیله گذرگاهی که از صخره‎های کنده­شده در جریان احداث کانال پاناما ساخته شده بود، به یکدیگر متصل می‎شدند. انستیتوی تحقیقاتی نواحی گرمسیر Smithsonian (STRI) در یکی از این جزیره‎ها دارای مرکز تحقیقات دریایی می‎باشد که در آنجا یک تفرجگاه ساحلی زیبا و مغازه‎ها و رستوران‎های متعددی نیز وجود دارد.

 

 

 

 

در حال حاضر، آمادور برای بازدیدکنندگان از پاناما فرصت بی‎نظیری برای تجربه بهترین­ و غنی­ترین جاذبه­های این کشور فراهم می‎نماید. با احداث ساختمان پل حیات، این بنا نیز یک دریچه مهیج به حیات طبیعی غنی پاناما خواهد گشود.

 

 

 

  

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت با تغییراتی اندک، در روزنامه همشهری مورخ یکشنبه 29 آذرماه 83 با عنوان موزه­ای برای نمایش تنوع زیستی به چاپ رسیده است.