نادر خلیلی ـ 1

 

نادر خلیلی، معمار و نویسنده مقیم کالیفرنیا، استاد پرآوازه معماری خاک (Earth Architecture) و مبدع سیستم خاک و آتش (Earth-and-Fire) Geltaftan معروف به خانه‎های سرامیکی (Ceramic Houses) (خانه‎های ساخته شده از خاک رس پخته) و سیستم ساختمانی سوپربلوک (Superblock) می‎باشد. 

 

خلیلی فلسفه و معماری را در ایران، ترکیه و ایالات متحده آموزش دید. او از سال 1970، با اخذ پروانه اشتغال در ایالت کالیفرنیا، به فعالیت حرفه‎ای در آمریکا و نیز خارج از آن پرداخته است. وی از سال 1975، به معماری خاک و توسعه کشورهای جهان سوم گرایش پیدا کرده است و هم اکنون مشاور سازمان ملل (UNIDO) در معماری خاک، خانه‎های سرامیکی و فناوری‎های مربوط به سوپربلوک می‎باشد.

 

در سال 1984، جایزه کیفیت برجسته در تکنولوژی (Excellence in Technology) بخاطر ابداع سیستم خانه‎های سرامیکی، از سوی انجمن کالیفرنیای انستیتوی معماران آمریکایی (CCAIA) به او تعلق گرفت و در سال 1987، پروژه خلیلی با عنوان خانه‎سازی برای افراد بی‎خانمان: پژوهش و آموزش، موفق به دریافت گواهی‎نامه شناسایی ویژه از نهاد وابسته به سازمان ملل سال بین‎المللی سرپناه برای بی‎خانمان‎ها و دپارتمان توسعه مسکن و توسعه شهری ایالات متحده (HUD) گردید.

 

از سال 1984، ساخت مسکن در کره ماه و فضا به بخشی از کار او تبدیل شده است؛ طرح سازه‎های خمیری (Magma Structures) او مبتنی بر سیستم Geltaftan (خانه‎های سرامیکی)، و سیستم خشت ـ بست (Velcro-Adobe) (که بعدها به سیستم سوپربلوک/ کیسه شن و سیم خاردار Superblock/ sandbag and barbed wire تبدیل شد) در سمپوزیوم سال 1984 ناسا (NASAپایگاه‎های کره ماه و فعالیت‎های فضایی قرن 21، ارائه شد. متعاقب ارائه این طرح، او به آزمایشگاه ملی Los Alamos به عنوان دانشمند میهمان دعوت شد. او از سال 1984، مقالاتش را در چندین سمپوزیوم و نشریه شامل سمپوزیوم‎ها و نشریات ناسا و نشریه مهندسی هوافضا ارائه و منتشر نموده و به همین خاطر جایزه‎ای از سوی جامعه مهندسان سیویل آمریکا به او اعطاء شده است. خلیلی به همراه انستیتوی مطالعات فضایی Princeton، سیستم‎های فضایی McDonnell Douglas و Alcoa، اعضای تیم پروژه پردازش قابلیت‎های کره ماه می‎باشند.