معماری جهان

معماری معاصر هلند ـ 3

Architecture of the World
Dutch Contemporary Architecture - 3

þ مؤسسه رسانه‌های صوتی و تصویری هلند 
þ موقعیت: Hilversum
þ معمار: Neutelings Riedijk Architects از هلند
þ زیربنا: 30000 مترمربع
þ هزینه ساخت: 40 میلیون یورو
þ سال طراحی: 1999
þ سال اتمام ساخت: 2006

مؤسسه رسانه‌های صوتی و تصویری هلند که وظیفه اصلی آن، آرشیو تمام محصولات سمعی و بصری تولیدشده در کشور، از ابتدا تاکنون است، در Hilversum، یکی از مراکز حومه‌ای جنوب شرق آمستردام و موسوم به مرکز صنعت تلویزیون هلند، واقع است. ساختمان جدید این مؤسسه، علاوه بر آرشیو و بخش‌های اداری، موزه‌ای را در دل خود جای داده است که همین امر آن را به یک کانون فرهنگی جدید در شهر تبدیل کرده است.

ساختمان مؤسسه رسانه‌های صوتی و تصویری هلند که به خاطر نمای رنگی منحصربفردش، پرجلوه‌ترین کار Willem Jan Neutelings و Michiel Riedijk، معماران هلندی، به شمار می‌رود، یک مکعب کامل، متشکل از 5 تراز در زیر زمین و پنج تراز در بالای زمین است. در واقع، نیمی از این ساختمان در زیر زمین مدفون است، چون تقریباً پنجاه درصد از برنامه مؤسسه به آرشیو ملی برنامه‌های رادیو و تلویزیون هلند اختصاص دارد که نیازمند شرایط اقلیمی و روشنایی ویژه‌ای است و از این‌رو در زیر زمین استقرار یافته است.

ساختمان مؤسسه در کل شامل پنج بخش اصلی آرشیو، موزه رسانه، بخش اداری، واحد پذیرش ارباب رجوع، و بخش خدمات است که این بخش‌ها گرداگرد یک Void مرکزی در قلب ساختمان به هم می‌پیوندند و یک آتریوم عمومی بزرگ را تشکیل می‌دهند. در این فضای خالی عظیم، ترازهای موزه از بالا به پایین، همچون یک تندیس دیواری، فضای داخلی ساختمان را شکل می‌دهند و مقیاس بزرگ ساختمان را به رخ بازدیدکنندگان می‌کشند.

نمای غیرمعمول ساختمان مؤسسه، پوسته‌ای از پانل‌های شیشه‌ای رنگی برجسته است که تصاویر مشهوری از تلویزیون هلند را به نمایش می‌گذارد. کمپوزیسیون کلی نما توسط Jaap Drupsteen، طراح گرافیک، طراحی شده و برای خلق بیش از 748 پانل شیشه‌ای مختلف، از فناوری جدید و پیچیده‌ای استفاده شده است.موضوعات: