معماری ایران

یادگار خالق اپرای سیدنی در تهران 

Iranian Architecture
Legacy of Sydney Opera House’s Creator in Tehran

حدود هشت‌ماه پیش، ایمیلی از یک معمار نروژی دریافت کردم که خواستار اطلاعاتی از وضعیت کنونی ساختمان بانک ملی در تهران، اثر یورن اوتزن، بود:

… I’ve been to Tehran a few times but didn’t know about the Melli bank by Utzon until now. Do you know if it still exists? I've only seen old pictures. …

من که تا به حال درباره وجود ساختمانی از اوتزن در تهران، چیزی نشنیده بودم، از برخی دوستان درباره این ساختمان پرس‌وجو کردم تا اینکه بالاخره توسط مهندس کورش رفیعی عزیز که جایشان به شدت در میان وبلاگ‌نویسان معماری خالی است، مطلع شدم ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه، واقع در خیابان انقلاب، روبروی سینما سپیده، توسط یورن اوتزن طراحی شده است.

 

ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه که در اوایل دهه 1960 طراحی و ساخته شده، یک ساختمان راست‌گوشه سه‌طبقه است که ورودی آن چند پله بالاتر از سطح زمین و روی یک سکو قرار گرفته و نیز نسبت به خط پیوسته ساختمان‌های مجاور، کمی عقب نشسته و دو دیوار جانبی با کیفیت ویژه، ایجاد کرده است. یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر معماری این بانک، نوع پوشش سقف سالن اصلی آن است که با الهام از نورگیرهای سقفی بازارهای سنتی طراحی شده است.

فکر می‌کنم پس از این مقدمه کوتاه و در این روزها که اوتزن دار فانی را وداع گفته است، دیدن تصاویری از ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه که به همت طاهر ساداتی تهیه شده است، خالی از لطف نباشد.  

 

 موضوعات: