یادداشت ویژه

ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری ـ 1

Special Note
The 10th Virtual Forum of Architectural Blogs - 1

ضیافت وبلاگ‌های معماری، ایده هوشمندانه‌ای که توسط مهندس کورش رفیعی مطرح و با استقبال بسیاری از وبلاگ‌نویسان پیگیری شد، بیش از یک سال است که به عنوان نوعی هم‌اندیشی مجازی میان نویسندگان وبلاگ‌های معماری، با فراز و نشیب‌ها و موضوعات مختلف تداوم یافته و اینک به ایستگاه دهم خود رسیده است، ایستگاهی که میزبانی آن، با نظر لطف میزبانان ضیافت نهم، محمدرضا منعام و فرناز ضرابیان (نویسندگان وبلاگ سکونتگاهی برای همه) بر عهده من گذاشته است. پیش از این نیز، میزبانی ضیافت ششم از سوی نصیر زرین‌پناه (نویسنده وبلاگ طرح ‌نوشته) به من پیشنهاد شده بود که متأسفانه به دلیل مشغله‌هایی که در آن روزها داشتم، نتوانستم آن را بپذیرم.

پیش از آغاز رسمی ضیافت دهم، بهتر است نگاهی به ساختار و پیشینه برگزاری ضیافت وبلاگ‌های معماری داشته باشیم تا برخی از دوستانی که احتمالاً آشنایی چندانی با این ضیافت‌ها ندارند و علاقمندند برای نخستین بار در این هم‌اندیشی مجازی شرکت کنند، به یک شناخت کلی و نسبی از آن دست یابند.

رسم و روال برگزاری ضیافت وبلاگ‌های معماری، تاکنون بدین‌ترتیب بوده است که میزبان ضیافت پس از تعیین یک موضوع خاص که عموماً این موضوع به وسیله نظرسنجی، از میان موضوعات پیشنهادی میزبان، انتخاب می‌شود، از دیگر وبلاگ‌نویسان برای نوشتن در مورد این موضوع، در یک بازه زمانی مشخص، دعوت و پس از اتمام این مدت و جمع‌بندی مطالب نوشته‌شده توسط شرکت‌کنندگان، میزبان ضیافت بعدی را معرفی می‌کند.

موضوعات و میزبانان ضیافت‌های نه‌گانه‌ای که تاکنون برگزار شده‌اند، به قرار زیر هستند:
þ ضیافت اول: خانه / کورش رفیعی (اثر)
þ ضیافت دوم: خلاقیت ـ معماری / محمدرضا شیرازی (طرح سوم)
þ ضیافت سوم: آموزش معماری / آرش پوراسماعیل و اولدوز فضلعلی (فضای رویداد)
þ ضیافت چهارم: خیابان / مرتضی میرغلامی (ایرانشهر)
þ ضیافت پنجم: از فضا / نصیر زرین‌پناه (طرح ‌نوشته)
þ ضیافت ششم: معماری زمینه‌گرا / احمدرضا سلیمانی و سمیرا گودرزی (پرتیکان)
þ ضیافت هفتم: آینده معماری / نینا شاهرخی (معماری را بیاموزیم)
þ ضیافت هشتم: معماری و رسانه / علی اعطا (کلوناد)
þ ضیافت نهم: حس مکان در فضاهای شهری / محمدرضا منعام و فرناز ضرابیان (سکونتگاهی برای همه)

اینک، در فاصله زمانی که تا آغاز رسمی ضیافت دهم و اعلام موضوعات پیشنهادی داریم، دوستان می‌توانند با توجه به ساختار و پیشینه ضیافت‌های برگزارشده، نظرات و پیشنهادات خود را درباره ساختار کلی برگزاری ضیافت‌ها‌ اعلام کنند تا در صورت لزوم بتوان تغییراتی در آن ایجاد کرد. همچنین چنانچه دوستان موضوعات خاص و مناسبی برای طرح در ضیافت دهم، در ذهن دارند، آنها را مطرح کنند تا در انتخاب موضوعات پیشنهادی مورد توجه قرار گیرند.موضوعات: