یادداشت ویژه

ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری ـ 5

Special Note
The 10th Virtual Forum of Architectural Blogs - 5

موضوع ضیافت دهم
در پی اعلام موضوعات سه‌گانه پیشنهادی برای ضیافت دهم، 28 نفر از دوستان با شرکت در یک نظرسنجی 10 روزه، از 5 تا 15 بهمن، موضوع مورد نظر خود را از میان سه گزینه مطرح‌شده انتخاب و اعلام کرده‌اند که اسامی آنها به تفکیک موضوع انتخاب‌شده به شرح زیر است:

þ معرفی و نقد یکی از آثار معماری معاصر ایران
1. جعفر بزاز
2. بهرام هوشیار یوسفی
3. مجید ایزدپناه
4. آرش پوراسماعیل
5. آزاده شاهچراغی
6. بختیار لطفی
7. محمد چاوشانی
8. سیاوش کرباسی
9. محمدعلی عبدالصمدی
10. فرزاد شیدزی
11. محمد موسویان
12. امیرعلی سیسی
13. محمد خبازی
14. فرزانه حقیقی
15. محمدحامد موسوی

þ معرفی و نقد فرایند طراحی یکی از آثار معماری معاصر جهان
1. مهدی مطلق
2. محمود اکبری
3. فرهاد شرفی
4. افروز نبوی
5. محمد منفرد
6. امیرعلی سیسی
7. نینا شاهرخی
8. محمد خبازی
9. محمدرضا شیرازی

þ وبلاگ‌نویسی معماری؛ چرا و چگونه؟
1. محمدرضا منعام
2. کامران دهقان
3. علی م.
4. زهرا غیور
5. نصیر زرین‌پناه
6. هومن فروغمند اعرابی

بدین‌ترتیب، موضوع اول از میان موضوعات سه‌گانه پیشنهادی، یعنی «معرفی و نقد یکی از آثار معماری معاصر ایران»، با توجه به انتخاب اکثریت دوستان، به عنوان موضوع ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری معرفی می‌شود. اغلب انتخاب‌کنندگان این موضوع بر این باورند که با توجه به کمبود مستندات قابل اتکاء درباره معماری معاصر ایران، به ویژه در اینترنت، به بهانه ضیافت دهم می‌توان گامی هر چند کوچک در راه پر کردن این خلاء و مستندسازی معماری معاصر ایران برداشت. درباره چگونگی پرداختن به این موضوع نیز، برخی از دوستان نظرات و پیشنهادهایی مطرح کرده‌اند که در نوع خود شایان توجه هستند، از جمله، آرش پوراسماعیل بر نگارش مطالب و نقدهای جدید و غیر تکراری تأکید کرده، بختیار لطفی پیشنهاد بررسی این موضوع بر مبنای رویکرد آزاد به مفهوم معماری، اثر، معاصر و ایران را ارائه داده و کامران دهقان پیشنهاد کرده است دوستان با رویکرد محلی آثار شاخص معماری را معرفی کنند.

با توجه به انتخاب موضوع ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری، از کلیه دوستان وبلاگ‌نویس دعوت می‌شود تا 15 اسفند، با نگارش مطلبی درباره «معرفی و نقد یکی از آثار معماری معاصر ایران»، در این ضیافت شرکت کنند. دوستانی هم که وبلاگ‌نویس نیستند، اما مایل به شرکت در ضیافت دهم هستند، می‌توانند مطالب‌شان را از طریق زروان انتشار دهند.موضوعات: