یادداشت ماه

سه ساختمان زشت تهران کدامند؟!

Month’s Note
!?What are the three ugliest buildings of Tehran

کاظم برآبادی، نویسنده توانا و پرتلاش مطبوعات در حوزه شهری، قرار است در ویژه‌نامه عید یکی از روزنامه‌های کشور، سه ساختمان زشت تهران را معرفی کند، اما ظاهراً به دلایل مختلف، هنوز به نتیجه مشخصی در این خصوص نرسیده است:

«در موقعیت سختی قرار گرفته‌ام. قرار است برای ویژه‌نامه عید سه ساختمان زشت تهران را معرفی کنم. ترجیح بر این است که اهالی فن خودشان این سه ساختمان را معرفی کنند. برای همین سه روز متوالی است که دارم به همه کله‌گنده‌های معماری پایتخت زنگ می‌زنم. جواب‌ها نیز در نوع خودشان جالب است، یکی وقت ندارد، یکی در حال خرید برای عید است، یکی از همین حالا به تعطیلات رفته، دیگری جواب نمی‌دهد و آن یکی هم می‌گوید جواب‌هایش را چاپ نکنم. جالب‌ترین صحبت هم مربوط به دکتر ملاصالحی، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری، است که می‌گوید اگر ساختمانی را به عنوان ساختمان زشت معرفی کند، وجه اقتصادی این بنا را خراب کرده و باید به وجدانش پاسخگو باشد. ...»

معرفی زشت‌ترین ساختمان‌های شهر، ایده جالبی است که پیش از این در رسانه‌ها و مطبوعات معتبر دنیا تجربه شده، اما در کشور ما تاکنون، بطور مشخص با این عنوان، در رسانه‌های عمومی مورد توجه کارشناسان و اهالی فن قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد طرح و تحقق این ایده، برای نخستین بار، در یکی از مطبوعات کشور، می‌تواند تأثیرات فرهنگی مناسبی در آشنایی عموم با مصداق‌های نامطلوب ساختمان‌سازی و معماری و در نهایت ترویج معماری مطلوب داشته باشد. از این‌رو، اگر شما نیز ساختمان‌های مشخصی را سراغ دارید که به نظرتان در رده زشت‌ترین ساختمان‌های شهر جای می‌گیرند یا پیشنهاد دیگری در‌باره تحقق این ایده دارید، می‌توانید در این خصوص با کاظم برآبادی همفکری کنید و در به ثمر رساندن این حرکت شایان توجه، مشارکت داشته باشید. موضوعات: