یادداشت ویژه

ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری ـ 7

Special Note
The 10th Virtual Forum of Architectural Blogs - 7

شرکت‌کنندگان ضیافت دهم
þ علی خیابانیان / یادی از ارک بلند تبریز
þ کمال یوسف‌پور / در جست‌وجوی فضای زمان حال
þ محمود اکبری / برج میلاد
þ جعفر بزاز / وقتی یک معمار به حداقل‌ها بسنده می‌کند!
þ محمد خبازی / مرگ تئوری
þ علی م. / بر سفره ضیافت دهم
þ محمدرضا منعام، فرناز ضرابیان / آرامگاه بوعلی: تجلی هویت همدانی
þ وحید ابراهیم‌زاده / معنای درون و بیرون

þ فرهاد شرفی / تجزیه و تحلیل بنای فرهنگستان هنر (شماره 3)
þ محمدعلی عبدالصمدی / طراحی ... زمان ... اجرا ...
þ بختیار لطفی / پل پیروزی

پایان ضیافت دهم
ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری که با موضوع «معرفی و نقد یکی از آثار معماری معاصر ایران» و به میزبانی زروان برگزار شد، اینک به پایان راه و ایستگاه آخر رسیده است. اغلب انتخاب‌کنندگان این موضوع که بسیاری از آنها نیز در ضیافت شرکت نکردند، بر این باور بودند که با توجه به کمبود مستندات قابل اتکاء درباره معماری معاصر ایران، به ویژه در اینترنت، به بهانه ضیافت دهم می‌توان گامی هر چند کوچک در راه پر کردن این خلاء و مستندسازی معماری معاصر ایران برداشت. اما به نظر می‌رسد ماهیت موضوع انتخابی که بر دو رکن نقد و معماری معاصر ایران استوار بود، بسیاری را از مشارکت در این عرصه بازداشت، چرا که نقد هنوز پدیده‌ای مبهم و ناشناخته در معماری کشور ماست و معماری معاصر ایران پدیده‌ای است که مدارک معتبر بسیار اندکی از آن در اختیار داریم. اما علی‌رغم تعداد اندک شرکت‌کنندگان در ضیافت دهم، می‌توان آن را به عنوان نوعی تمرین و نقطه شروع برای نقدنویسی در عرصه معماری و مستندسازی آثار معماری معاصر ایران به شمار آورد و این انتظار را از وبلاگ‌نویسان داشت که از این پس توجه بیشتری به موضوع مهم نقد معماری در وبلاگ‌هایشان داشته باشند تا در آینده شاهد حضور هر چه بیشتر و ثمربخش‌تر معماری و معماران ایرانی در دنیای مجازی باشیم.

در پایان جا دارد از تمام دوستانی که در ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری شرکت کردند و زحمت گام گذاشتن در وادی نقد و نقادی را به جان خریدند و به نظاره از دور بسنده نکردند، صمیمانه سپاسگذاری کنم و نیز گلایه خویش را از دوستانی که انتظار داشتم با توجه به دانش و سوابق ارزنده خویش، گامی هر چند کوچک در این راه بردارند، ابراز کنم، از جمله محمدرضا شیرازی، ایمان رییسی، آزاده شاهچراغی و نصیر زرین‌پناه.

معرفی میزبان ضیافت یازدهم
در پایان ضیافت دهم، بر اساس رسم و روال ضیافت‌های پیشین، باید میزبان ضیافت بعدی معرفی شود. فرد پیشنهادی من برای میزبانی ضیافت یازدهم وبلاگ‌های معماری، دکتر ایمان رییسی است که امیدوارم ایشان با پذیرش میزبانی، قطار ضیافت‌ وبلاگ‌های معماری را در ادامه مسیر، با دانش و درایت خویش، هدایت کنند.

þþþ

پاسخ دکتر ایمان رییسی به دعوت من برای پذیرش میزبانی ضیافت یازدهم:
«... متاسفانه به علت فعالیت در حوزه‌های مختلف، زمان کافی برای هدایت چنین قطار گرانقدری را ندارم. ضمنا آقای مهندس حسام عشقی صنعتی را برای این مهم پیشنهاد می‌نمایم. ...»

بدین‌ترتیب، با احترام به پیشنهاد دکتر رییسی، حسام عشقی صنعتی به عنوان میزبان ضیافت یازدهم وبلاگ‌های معماری معرفی می‌شود.موضوعات: