یادداشت ماه

گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 10

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 10

þ بازتاب یادداشت «نگاهی به موزه‌های معاصر جهان»
افروز نبوی:
... در مورد خبری که از «کوروکاوا» نوشته‌اید، فقط می‌توانم بگویم، خلاء ناشی از فقدان حضور یک معمار درک‌نشدنی است و تنها مرور دوباره و دوباره آثار به‌جامانده‌اش می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. ... هنگام خواندن مطلب جدیدتان، یادم آمد که برنارد چومی نیز در آتن مشغول ساختن موزه‌ای است. البته هنوز نمی‌توان روی موفق بودن طرح قضاوت کرد، اما می‌شود میزان تاثیرپذیری او از بافت غنی آتن را تا حدودی مشاهده کرد.
http://www.arcspace.com/architects/Tschumi

þ بازتاب یادداشت «آثار برگزیده طراحی داخلی جهان ـ 2»
مازیار قاسمی‌نژاد:
فکر می‌کنم ظرف مدت سه ربع در این فضا دیوانه خواهم شد! البته فکر کنم این نشانه موفقیت طرح است که افراد را به فضا جذب می‌کند و در مدت کوتاهی پس می‌زند! این ایده برای یک کافی‌شاپ عالی است.

þ بازتاب یادداشت «گوگل؛ موتور بخار عصر اطلاعات»
یک دوست:
... عده‌ای هستند که دکترین ارتباطی و رفتاری خود را بر پایه این اندیشه که "من مخالفت می‌کنم، پس هستم" بنا نهاده‌اند. این افراد حضور و بودن خود را در مخالفت با هر چیزی می‌یابند و البته در این راستا سعی می‌کنند چهره موجهی از خود به نمایش بگذارند. گمان می‌کنم آنان تشنه مطرح شدن با هر عنوانی باشند. آنها بودن خود را در کوبیدن و مخالفت با هر چیزی می‌یابند و گاهی این مخالفت به مرحله کشتن شخصیت‌های دیگران (ترور شخصیت) منتهی می‌شود و در مراحل بسیار شدیدتر حتی ممکن است به مخالفت با خود هم منجر شود و به خودکشی و دیگر آسیب‌های اجتماعی منجر گردد. ... پس سعی کنیم تا بیاندیشیم تا واقعاً باشیم.

بختیار لطفی:
... اهمیت اینترنت، جایگاه آن و سرعت رشد آن کتمان‌ناپذیر است. شناخت دقیق‌تر موضوع و واقع‌بینی در مورد وضعیت موجود خواهد توانست کمک‌مان کند که سهم بیشتری در مواهب این پدیده داشته باشیم و الا توسعه این پدیده امری خود به خودی و الزاما پیش‌رونده نیست که اگر این‌چنین بود، به عنوان یک هدف در برنامه هزاره قرار نمی‌گرفت و میلیون‌ها دلار به طور سالانه برای ارزیابی وضعیت و برنامه‌ریزی برای توسعه آن صرف نمی‌شد. از سوی دیگر اختلاف فاحش مابین وضعیت برخی کشورها با برخی دیگر از نگرانی‌های جامعه بین‌المللی است که از آن به عنوان شکاف دیجیتال یاد می‌شود. ... امید آنکه این پدیده آن‌قدر توسعه یابد که برای همه نوع بشر امکان دسترسی به آن به وجود آید تا گزاره من سرچ می‌کنم، پس هستم، گزاره‌ای صحیح باشد (اگر ضمیر من در این جمله، به نوع بشر در معنای عام آن برگردد)، ولی طبق آخرین آمار، این گزاره در خصوص ۱۵ درصد مردم جهان صحت دارد، با تاکید بر این نکته که سهم بزرگی از این ۱۵ درصد را نیز چند کشور توسعه‌یافته تشکیل داده‌اند. باور کنید به گفته کوفی عنان در اجلاس ورود به هزاره، هنوز نیمی از مردم جهان صدای تلفن را نشنیده‌اند.