یادداشت ماه

گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 11

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 11

þ بازتاب یادداشت «معماری معاصر هلند ـ 2»
اولدوز فضلعلی:
... ماهی نیست که حرف از یک معمار یا گروه معماری هلندی نباشد. ... گویا خون معماری در رگ‌های این ملت جریان پیدا کرده و همین‌طور در حال پیشرفت است و نبض معماری در دستان آنها می‌تپد. به نظر من، چند سال بعد در دروس معماری معاصر، فصلی به نام «معماران هلندی؛ داعیه‌داران معماری قرن ۲۰ و ۲۱» تدریس خواهد شد. البته در این میان دانمارک رو هم نباید دست کم گرفت. اگر برزیل سرزمین فوتبال است و روسیه مادر ورزش‌های زمستانی و ...، هلند نیز همراه لاله‌ها و معمارهایش ثبت خواهد شد.

þ بازتاب یادداشت «خلاقیت یعنی "معماری برای معماری"»
محمدرضا شیرازی:
... به نظر من هم طرح سوال مهم‌تر و راه‌گشاتر از پاسخ آن است. ...

کورش رفیعی:
... برخی معماری را تدوین می‌کنند و بعضی مسئله جدیدی را طرح می‌کنند. عده‌ای چیزی به آن می‌افزایند و عده‌ای دیگر چیزی بر می‌دارند و این بازی تا ابد ادامه دارد.

علیرضا تغابنی:
... کانت اسم این موضوع را "خود بنیادی هنری" می‌گذارد و در این مرحله، معماری به جنبه هنری خود بسیار نزدیک می‌شود. ...

امین جعفری:
... وقتی روحم به وسیله دستم خط می‌کشه، من لذت می‌برم، اون وقته که خلاق می‌شم. فوق‌العاده‌ست، تجربه کنید. ...

þ بازتاب یادداشت «شگفتی‌های جدید معماری لندن»
اولدوز فضلعلی:
در زمان ویکتورین قرن ۱۹، اگر اشتباه نکنم، حمایت خوبی از طرف حکومت وقت، یعنی ملکه ویکتوریا و ...، از ساخت‌وساز می‌شد، حالا هم مثل همون موقع ...، نتیجه اینکه حامی‌ام آرزوست. ...

کورش رفیعی:
... یک زمانی سیاست شهرداری لندن تغییر کرد و به سمت کارهای مدرن گرایش پیدا کردند. موزه تیت‌مدرن، گالری ساعتچی و سرپنتین و چند گالری دیگر کلا وزنه کارهای معاصر رو از نیویورک به نفع لندن تغییر دادن و شما هر سال و حتی هر فصل می‌تونین کارهای جدیدی در این گالری‌ها ببینید.

مرتضی میرغلامی:
لندن نمونه جالبی از شهرهای گلوبال می‌تونه باشه، چون باید بین حفظ میراث تاریخی و ارائه تصویر جهانی، یک توازن ایجاد کنه. اینکه چطور تبصره‌ها و قوانین شهرداری خودشون را با این مسائل تطبیق می‌دن، باید جالب باشه، مثلا شنیدم که تو لندن اکثر سوپرمارکت‌ها فقط نمای ویکتوریایی رو حفظ می‌کنن و بقیه فضاهای خدماتی و مدرن پشت این ظاهر تاریخی پنهان می‌شن.

امین جعفری:
... معماری ما کجاست؟ ما داریم خودمون‌ و معماریمون رو نابود می‌کنیم! نمی‌تونیم بیایم با معماری ۳۰۰ سال پیشمون پز بدیم. ما در خطریم، کاری بکنیم.