معماری جهان

معماری معاصر هلند ـ 4

Architecture of the World
Dutch Contemporary Architecture - 4

þ مجتمع مسکونی وال 
þ موقعیت: آمستردام
þ معمار: Frits van Dongen از .Cie هلند
þ زیربنای ناخالص: 35800 مترمربع
þ تاریخ شروع پروژه: 1995
þ تاریخ ساخت: 1998-2000

مجتمع مسکونی وال، ساختمان خاکستری‌رنگ معظم و پرابهتی است که همچون یک وال عظیم‌الجثه، کنار رودخانه Ij در مرکز آمستردام، به ساحل آرامش نشسته است. مقیاس عظیم، فرم نامتعادل و تندیس‌گون و نیز نمای فلزی این مجتمع مسکونی، آن را به یک نشانه و ساختمان آیکونیک در این منطقه بندری تبدیل کرده است. این ساختمان به عنوان یکی از سه ساختمان بزرگ‌مقیاس منطقه‌ای که بافت معماری آن بیشتر دربردارنده ساختمان‌های کم‌مرتبه است، در تضاد با محیط اطراف، همانند شهاب‌سنگی به نظر می‌رسد که از آسمان به زمین افتاده است.

ترکیب یک مجتمع مسکونی با فضاهای تجاری در ساختمان وال، نمونه برجسته‌ای از نظام برنامه‌ریزی شهری معاصر را در معرض دید همگان قرار می‌دهد. مجتمع مسکونی وال که طیف وسیعی از انواع مسکن و تیپولوژی‌های فضایی را در خود جای داده، دارای 214 آپارتمان مسکونی (توزیع‌شده در 13 طبقه)، 1100 مترمربع فضای تجاری، یک حیاط مرکزی نیمه‌عمومی و یک پارکینگ زیرزمینی با گنجایش 179 ماشین است.

فرم خاص ساختمان وال، یعنی خط بام و خط زمین زاویه‌دار آن، باعث ایجاد تنوع مورد نیاز در تیپولوژی واحدهای مسکونی می‌شود و نیز این امکان را فراهم می‌آورد که تمام واحدها و باغ حیاط مرکزی از نور کافی خورشید، هوای تازه و دیدهای باز بهره‌مند شوند.