یادداشت ماه

گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 18

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 18

þ بازتاب یادداشت «معماران سیاه‌پوش!»
اولدوز فضلعلی:
در مورد ژان نوول که مطمئنم، چون تو مصاحبش هم بود که همش سیاه می‌پوشه و به ندرت سفید. امروز هم اتفاقی تو تلویزیون، مصاحبه فوکساس رو دیدم که اونم سیاه پوشیده بود. شاید اگه ما هم سیاه بپوشیم، فرجی حاصل بشه. راستی، یکی از رنگی‌ترین معمارها، به نظر من، ریچارد راجرز هستش.

ابوالفضل:
شنیده بودم که لباس رسمی معمارها در فرانسه سیاه هست. توی جلسات خانه هنرمندان هم بعضا دیدم که معمارهای ایرانی هم از همین سنت پیروی می‌کنند.

56:
... شاید این‌جور که می‌گید باشه، اما از کجا معلوم کسی که این عکس‌ها رو جمع کرده، عمدی نباشه یا اون‌ها هم آدمن، ممکنه لباس مشکی بپوشند در عمرشون!

þ بازتاب یادداشت «سرگذشت خالق اپرای سیدنی»
پیام:
... دو مطلب جالب در مورد این روان‌شاد:
اول اینکه، بودجه لازم که قرار بود در اختیار ایشون قرار بگیره ،برای ساخت این ساختمون، به ایشون داده نشد, اوتزن هم قهر کرد و پروژه رو نیمه‌کاره ول کرد و گذاشت و رفت! یه نفر دیگه مسئول نظارت بر پروژه شد و اوتزن حتی 30 سال بعد از تکمیل شدن این ساختمان، به استرالیا نرفت!
دیگه اینکه، قبل از اپرای سیدنی، اوتزن به ایران هم سفر کرد و "بانک ملی" شعبه دانشگاه رو طراحی کرد. اوتزن حتی گفته که زیبایی معماری اسلامی که در اصفهان دیده، در طراحی اپرا هاوس بی‌تاثیر نبوده.

þ بازتاب یادداشت «یادگار خالق اپرای سیدنی در تهران»
بهرام هوشیار یوسفی:
طرح اوتزن، آن طور که من شنیدم، اجرا نشد و ایشون به خاطر عدم توافق در قرارداد از نظر مالی، حتی به مرحله ارائه اولیه طرح هم نرسیدند و کل اقامتشون هم در تهران حدود 1 هفته بود (نقل از مدیر وقت دفتر فنی بانک ملی).

þ بازتاب یادداشت «دو پرده از معماری امروز ایران ـ 1»
جعفر بزاز:
... کارهای مهندس دانشمیر، در عین سادگی، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. شاید بتوان گفت در میان معماران هم‌نسل خود، یک سر و گردن بالاتر هستند.