معماری جهان

دانستنی‎های معماری جهان ـ 18

Architecture of the World
Knowables of World’s Architecture - 18

o آیا می‌دانید توضیحات زیر مربوط به کدام معمار است؟
«پس از آنتونی گائودی، هیچ معمار اسپانیایی به اندازه او، معماری را به هنر و مهندسی نزدیک نکرده است. او معماری با دیدگاه‌های مهندسی و به دنبال خلق الفبای جدیدی از فرم و حرکت و پویایی در معماری است. کارهای او در ادامه منطقی معماری سازه‌گرای اوایل قرن بیستم است. از مهم‌ترین پروژه‌های او، می‌توان به ایستگاه قطار سریع‌السیر TGV در لیون فرانسه (1989-1994) و برج  Turning Torsoدر سوئد (1999-2004) اشاره کرد.»
þ سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava)

o آیا می‌دانید توضیحات زیر مربوط به کدام اثر معماری است؟
«مهم‌ترین مشخصه این ساختمان، شیب‌راهه مرکزی آن است. در این ساختمان، جمعیت به وسیله آسانسور، به بالاترین قسمت انتقال می‌یابند و سپس از طریق یک سطح شیب‌دار مارپیچ سفید مشرف به یک محوطه وسیع مرکزی که از گنبد شیشه‌ای نور می‌گیرد، در حالی که از مقابل تابلوهای نقاشی آویخته‌شده‌ از دیوارها، عبور می‌کنند، به طرف پایین هدایت می‌شوند.»
þ موزه گوگنهایم )Guggenheim Museum( در نیویورک، اثر فرانک لویدرایت )Frank Lloyd Wright( که بین سال‌های 1943 تا 1946 طراحی و بین سال‌های 1956 تا 1959 ساخته شد.

o آیا می‌دانید خانه‌های مرغزاری )Prairie Houses( اثر کیست و شاخص‌ترین آنها کدام است؟
þ خانه‌های مرغزاری خانه‌هایی هستند که توسط فرانک لویدرایت )Frank Lloyd Wright(، برای طبقات متوسط جدید حومه‌نشین و غالبا در حومه شیکاگو و در هماهنگی با دشت‌های مسطح و سرسبز این نواحی، طراحی ‌شده بودند. شاخص‌ترین این خانه‌ها، خانه روبی )Robie House( در حومه شیکاگو (1907-1909) است.

o آیا می‌دانید کدام یک از آثار معماری میس ون دررو )Mies van der Rohe( در معماری همزمان و پس از وی، عمومیت و انعکاس بسیار زیادی پیدا کرد؟
þ آسمان‌خراش‌های او که اکثرا تجاری هستند و بیشتر به منظور دفاتر کار طراحی شده‌اند.

o آیا می‌دانید این سخن از کیست؟
«فرم‌های اصلی اهمیتی ندارند، زیرا ابهامی در آن نیست.»
þ رابرت ونتوری )Robert Venturi(