جوایز معماری

برندگان جایزه معماری آقاخان در سال 2010

Architectural Awards
Recipients of the 2010 Aga Khan Award for Architecture

24 نوامبر 2010: یازدهمین دوره جایزه معماری آقاخان (2007-2010)، با معرفی 5 پروژه برگزیده از میان 401 اثر معماری، طی مراسمی در موزه هنر اسلامی دوحه قطر، به کار خود پایان داد. همچنین، در این مراسم، Oleg Grabar، مورخ هنر و معماری اسلامی، جایزه‌ ویژه ریاست را، به پاس خدمات طولانی‌اش در شناخت و مطالعه‌ هنر و معماری اسلامی، دریافت کرد.


جایزه معماری آقاخان که در دوره‌های سه‌ساله برگزار می‌شود، در سال 1977، توسط آقاخان، با هدف شناسایی و ترویج پروژه‌هایی که در پاسخ‌گویی به نیازها و آرمان‌های جوامع مسلمان موفق بوده‌اند، بنیان نهاده شد. این جایزه 500000 دلاری، به لحاظ مبلغ بالای جایزه و نیز سخت‌گیری و دقت عمل زیاد در روند گزینش شرکت‌کنندگان و برندگان نهایی، یکی از مهم‌ترین جوایز معماری جهان، به شمار می‌رود.

جایزه معماری آقاخان به وسیله یک کمیته راهبری، به ریاست آقاخان، اداره می‌شود که در میان اعضای کنونی این کمیته، نام‌های آشنایی همچون نورمن فاستر، معمار بریتانیایی، و سه معمار ایرانی مقیم خارج از کشور، به نام‌های محسن مصطفوی، معمار ایرانی مقیم آمریکا و رئیس مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد، فرشید موسوی، معمار ایرانی مقیم بریتانیا، و فرخ درخشانی، معمار ایرانی مقیم سوئیس و مدیر جایزه، دیده می‌شود. از چهره‌های سرشناس هیئت داوران نه‌نفره یازدهمین دوره جایزه‌ معماری آقاخان نیز می‌توان به ژان نوول، معمار فرانسوی، انیش کاپور، هنرمند بریتانیایی و نیز فریار جواهریان، معمار ایرانی، اشاره کرد.

پنج پروژه برگزیده دوره یازدهم جایزه معماری آقاخان (2007 - 2010) عبارتند از:

þ Wadi Hanifa Wetlands, Riyadh, Saudi Arabia, 2004-2007 ongoing
by Moriyama & Teshima Planners Limited / Buro Happold in joint ventureþ
Revitalisation of the Recent Heritage of Tunis, Tunis, Tunisia, 1998-2007 ongoing
by Association de Sauvegarde de la Medina de Tunis (ASM)þ
Madinat al Zahra Museum, Cordoba, Spain, 2008
by Sobejano Architects S.L.P, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejanoþ
Ipekyol Textile Factory, Edirne, Turkey, 2006
by Emre Arolat Architectsþ
Bridge School, Xiashi, Fujian Province, China, 2008
by Li Xiaodong (Atelier)