یادداشت ماه

گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 24

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 24

þ بازتاب یادداشت «سه ساختمان زشت تهران کدامند؟!» ـ بخش دوم
زهرا رستمی:
... یک دوست روان‌شناسم می‌گفت: اگر می‌خواهی بدی و زشتی را کم‌رنگ کنی و به دیگران بشناسونی، خوبی و زیبایی رو بزرگش کن و به بهترین نحو، معرفیش کن. اون‌وقت، هر چیزی که شبیه زیبایی و خوبی‌ها نباشه، خودشو نشون می‌ده. شهرهای ما پر است از ساختمان‌های زشت، حتی ساختمان‌های معروف شهر، ولی اون‌قدر تو ساختمان‌های زشت و نامناسب قرار گرفتیم که دیگه بلد نیستیم تشخیص بدیم کدوم قشنگه و کدوم زشت.
من با این ایده موافق نیستم. می‌شد همون انگشت‌شمار ساختمان‌های زیبا رو معرفی کرد، اون‌وقت، زشت‌ها خودنمایی خواهند کرد. دیگه لازم نبود معرفی شن یا دنبالشون بگردیم. .در کل، از زیبایی گفتن بیشتر تو ذهن می‌مونه تا از زشتی. ...


مهدی محجوبی:
بیمارستان شهر ری را هم حتما ببینید، واقعا معمارش شاهکار کرده!

داریا (در پاسخ به زهرا رستمی):
... دوست روان‌شناس شما، ناخواسته، اشتباه بزرگی مرتکب شده است. زیبایی و خوبی، به هیچ‌وجه لازم و ملزوم نیستند، همچنان که زشتی و بدی، یکی نیستند. هیچ رابطه علی یا همبستگی بین زیبایی و خوبی از یک طرف، و زشتی و بدی از طرف دیگر، وجود ندارد. حتی تجربه زشتی، ضرورتا یک تجربه آزاردهنده نیست، آن‌طور که بعضی، تجربیات زیبایی و تجربیات خوبی را از نوع تجربیات مطبوع و تجربه زشتی و تجربه لذت را از نوع تجربیات نامطبوع و آزاردهنده دسته‌بندی می‌کنند.
بد نیست یک همایش اینترنتی زشتی‌شناسی هنری به راه بیفتد.
 
بهزاد چهاربخش:
به نظر من، برج میلاد رو باید از بیخ کند، چون معمارش واقعا ضریب هوشی خیلی وافری داشته و آبروی هر چی معماره، برده. از طرفدارهای این برج هم، نسبت به نظر رک خودم، شرمنده‌ام.

محمدعلی عبدالصمدی:
... همیشه باید با دو چشم متفاوت، به شهرمون نگاه کنیم: اول با چشم یک شهروند عادی و دوم با چشم یک معمار. به عنوان شهروند، شهر برای من محمل آرزوها، رویاها، رفتارها و همه چیزهایی است که زندگی‌ام را شکل می‌دهد، جایی که با آن مانوس شده‌ام و می‌دانم که چگونه بین آرزوها و توانایی‌های خودم و امکانات شهرم پیوند برقرار کنم و .... این فقط یک طرف قضیه است، آن سوی قضیه، زمانی رخ می‌دهد که با محیط، به عنوان یک معمار مواجه می‌شوم، جایی که باید از دریچه دید یک متخصص، مهندس یا یک کارشناس، به شهر و زیبایی آن بنگرم. بنابراین، اگه در همه شهرها این سوال رو فقط با چشم معمار و یا فقط شهروند جواب بدیم، می‌تونیم به نتیجه برسیم، ولی در غیر این صورت فکر نمی‌کنم.

امین شهامی‌پور:
... یه مدت پیش، سایت CNN، لیست 10 ساختمان زشت دنیا را، از دید مردم، ارائه داد. وقتی که این ساختمان‌ها رو می‌دیدم، واقعا به ارزش ترکیب‌بندی و کمپوزیسیون پی می‌بردم و آن دسته از افکارم رو که بیشتر میل داشتن که از فرم‌هایی مثل مثلث، زیاد استفاده کنم، اصلاح می‌کرد. واقعا حرکت خیلی خوبیه، هم واسه معماران، هم دانشجوهای معمار. 
 
ماج:
به نظر من، ساختمان‌های هرمی‌شکل که در شهر وجود دارد، از زشت‌ترین‌ها محسوب می‌شود.

پ. شکوهی:
بررسی حد زشتی و زیبایی، معیار و ترازوی متناسب و کافی در مورد مقوله معماری نیست. از طرفی، زشتی و زیبایی دارای تعاریف متعدد و متنوعی، از نظر کاربر و طراح است. این‌گونه کدگذاری اصولا به نتیجه نمی‌رسه. نقد محتوایی مقوله مناسب‌تری می‌تونه باشه تا پرداختن به این حد از قطعیت. ...

مریم:
حداقل باعث می‌شه وقی کسی می‌خواد ساختمون بسازه، از ترس اینکه ساختمانش زشت‌ترین نشه، یه کم دقت کنه دو تا معمار بگیره و نماش هم بسازبفروشی نشه! ....
اما به نظرم، زشت‌ترین نداریم، اکثرا زشت‌ترین‌اند و تو هر کوچه و خیابونی هستند. به ندرت، ساختمان درست و حسابی ساختند.